Dr Jan Kwaśniewski: Co czytać?

.

Dr Jan Kwaśniewski napisał:

„Co czytać?

Ciechocinek 13.04.2007 r.

Otrzymywałem często telefony oraz informacje w listach od stosujących żywienie optymalne, żeby przekazać im, co należy czytać, żeby poszerzyć swoją wiedzę. Człowiek powinien dużo czytać od czasu, gdy nauczy się czytać aż do późnej starości. Najlepiej by było, gdyby wiedział, gdzie może znaleźć wiedzę – potwierdzenie, że kroczy właściwą drogą. Przez tysiące lat ludzkość odkrywała rzeczy nowe, a rozumniejsi usiłowali swoje spostrzeżenia przekazać potomnym w nadziei, że może w przyszłości ludzie będą mądrzejsi i potrafią z ich wiedzy skorzystać. Jak dotąd, w sprawach dla ludzi najważniejszych, nie potrafili skorzystać z tej wiedzy. Ludzie nauki w Sumerze, w starożytnym Egipcie, w Grecji, przekazali sporo wiedzy o sprawach dla ludzi najważniejszych, ale najwięcej zachowali i przekazali autorzy Starego Testamentu, a także niedawno odkrytych tekstów z Qumran. Aby odszukać, wyszukać i zrozumieć wiedzę zawartą w Starym Testamencie, trzeba koniecznie mieć umysł o strukturze i czynności takiej, jaką mieli autorzy Biblii. Aby mieć taki umysł, trzeba koniecznie jeść tak, jak jedli autorzy Biblii, czyli zgodnie z prawami obowiązującymi w naukach podstawowych. Długoletni poszukujący optymalni informowali mnie, że czytająi rozumieją to, czego dawniej zrozumieć nie mogli. Czytanie z kluczem, to nie jest zwykłe czytanie. Niektórzy optymalni ten złoty klucz znaleźli, innym się nie udało. Jest kilkaset książek wartych przeczytania. Na przykład Cervantes w książce „Don Kichot” opisał m.in. w jaki sposób i w jakim czasie, gospodyni Błędnego Rycerza – mocno chorego i poturbowanego przywróciła go do zdrowia i dobrej formy fizycznej i ile na to musiała zużyć jaj.

W mojej książce „Jak nie chorować” w wykazie piśmiennictwa zamieściłem kilka pozycji książek wartych przeczytania. Są to oczywiście tylko niektóre książki. Załączam dla poszukujących wykaz książek wypożyczonych, przeczytanych i zrozumianych, z biblioteki Uniwersytetu w Toruniu, w drugiej połowie 1977 roku przeze mnie.

Sporo złotych myśli, często wiedzy nawet, mogłem w nich znaleźć i zapisać. Dobrze jest przy czytaniu wartościowych ksiąg zapisywać złote myśli. Czasem trafi się jedna taka myśl, czasem kilka, a czasem w ogóle ich nie ma.

Pozycje książkowe z Biblioteki Uniwersytetu Toruńskiego, wypożyczone i przeczytane w okresie pół roku od 27 czerwca 1977 roku do 1 grudnia 1977 roku:

1. Platon – „Eutydem”.
2. Platon – „Alkibiades I i inne dialogi”.
3. Platon – „Fajdros”.
4. Platon – „Gorgiasz”.
5. Platon – „Apologia. Kriton”.
6. Platon – „Eutyfron. Obrona Sokratesa. Kriton”.
7. Platon – „Hippiasz Mniejszy. Hippiasz Większy”.
8. Pliniusz – „Historia naturalna” (to warto przeczytać).
9. Platon – „Laches”.
10. Platon – „Państwo” (to warto przeczytać).
11. Platon – „Parmenides”.
12. George Byron – „Giaur”.
13. Arystoteles – „Polityka z elementami ekonomii”.
14. Arystoteles t. I – „Analityki pierwsze”, „Analityki wtórne”.
15. Arystoteles t. I – „Kategorie”.
16. Awicenna – „Metafizyka”
17. Awicenna – ‚Księga wiedzy”.
18. Arystoteles t. II – „Fizyka”.
19. Arystoteles t. IV – „O ruchu zwierząt”.
20. Zajączkowski Ananiasz- „Awicenna”.
21. Plutarch – „Moralia”.
22. Thucydides (Tukidydes) – „Wojna peloponeska”.
23. Plutarch – „Żywoty sławnych mężów” (to warto przeczytać).
24. Kotarbiński Tadeusz – „Hasło dobrej roboty” (to też warto przeczytać, ponieważ
ludzie nie potrafią zgodnie z odkryciami Kotarbińskiego pracować rozumnie).
25. Kotarbiński Tadeusz – „Kurs logiki dla prawników”.
26. Kotarbiński Tadeusz – „Abecadło praktyczności”.
27. Kotarbiński Tadeusz – „Czyn”.
28. Kotarbiński Tadeusz – „Elementy teorii poznania logiki formalnej”.
29. Staszic Stanisław – „Ród ludzki”.
30. Staszic Stanisław – „Przestrogi dla Polski” – warto przeczytać, bo te przestrogi są
nadal aktualne
31. Staszic Stanisław – „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego”.
32. Kant Immanuel – „Krytyka czystego rozumu”.
33. Kant Immanuel – „Krytyka władzy sądzenia”.

W mojej książce (ostatniej) pt: „Jak nie chorować” zamieściłem kilka pozycji książkowych wartych przeczytania, na przykład:

1. Marian Bielicki – „Zapomniany świat Sumerów” Wyd. PIW Warszawa 1969.
2. Brantome – „Żywoty pań swawolnych” Wyd. PIW Warszawa 1957 (Wydawałoby się, że tam nie znajdzie się wiedzy, jednak i w takiej książce można znaleźć wiedzę ważną dla każdego).

3. C. Bronte – „Dziwne losy Jane Eyre” PIW. Warszawa 1976 r.

4. Bürger Max – „Biomorfoza i jej znaczenie w procesie starzenia się i w stanach
chorobowych” Wyd. PZWL Warszawa 1965.

5. Dubois R. – „Człowiek – Środowisko – Adaptacja” Wyd. PZWL Warszawa 1970.

6. Gorki Maksym – „Matka” Wyd. PIW Warszawa 1970.

7. Grzesiuk Stanisław – „Pięć lat kacetu” Wyd. Książka i Wiedza Warszawa 1972.

8. Hasek Jaroslav – „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Wyd. Śląsk, Katowice 1972 r.

Ta książka jest godna polecenia, ponieważ przy niej można się dobrze ubawić, ale praktycznie Hasek jako jedyny odkrył prawdziwe przyczyny wybuchu wojny światowej.

Wojna światowa wybuchła w okresie kilkudziesięciu lat prosperity i postępu. Jak opisuje tę przyczynę Haszek w tej książce: „Ano zasłużyli sobie ludzie na wojnę. Przecież już i miłosiernemu Panu Bogu zbrzydło patrzeć, jak wszyscy spysznieli. Dawniej chadzali tu sekretnie, żeby im sprzedać jednego i drugiego baranka, ale ostatnio to się im zachciewa samej wieprzowiny, mięsa, wszytko masłem obficie podlane. Ale ich Pan Bóg ukarze za tą ich pychę. Przyjdą do rozumu, jak zaczną żreć lebiodę, jak to bywało w wojnie napoleońskiej.” Degeneracja klas rządzących, która jest od kilkuset lat w Europie we wszystkich prawie narodach, została przed I Wojną Światową rozszerzona na degenerację klas średnich, właśnie na skutek niekorzystnych błędów w żywieniu. Narody rzuciły się na siebie i mordowały aż trzeszczało. Nawet i działacze partii komunistycznych podpisywali zgodę na zbrojenia i na wojnę. Także warto tę książkę przeczytać.

9. Encyklika Jana Pawła II „Dives in misericordia” – z dnia 30.11.1980 r.

10. Kołłątaj Hugo – „Wybór pism politycznych” Wyd. Zakład Ossolińskich Wrocław 1952.

11. Engels Fryderyk – „Pochodzenie rodziny” Marks K., Engels F. ‚Dzieła Wybrane”
Wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1949 tom II. (Od Kołłątaja, i od Engelsa można
wiele wiedzy znaleźć i wykorzystać).

12. Nowicki Andrzej – „Ostatnia noc Vaniniego”. Wyd. Śląsk, Katowice 1976 r. To był
człowiek rozumny, który wiedział od czego zależą losy narodów. To, co już cytowałem nieraz: „Losy narodów zależą od ich sposobu odżywiania, od narodowych potraw, od soków czerpanych z ziemi i od obyczajów”. A obyczaje zależą od tego samego. Czyli tutaj Vanini podał faktyczną przyczynę degeneracji klas rządzących i średnich, i tego co najbardziej złe dla ludzi. Oczywiście, nie mając wiedzy biochemicznej, nie znając składu chemicznego produktów, które zjadamy i składu chemicznego organizmów, trudno byłoby mu znaleźć faktyczną przyczynę, dlatego się nie udało. Ale wskazówka jest ważna. Trzeba dobre soki ciągnąć z ziemi, wtedy i obyczaje będą dobre, porządne, ludzkie, godne, bez agresji, bez wojen, bez złodziejstwa, bez chamstwa, bez poglądów.

13. Wańkowicz Melchior – „Od Stołpców po Kair” – Jeśli ktoś szuka, to tam znajdzie
odpowiedź na ważną sprawę.

Dziękuję Państwu
Jan Kwaśniewski”

Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=800 .

.

Polecam: Jak nie chorować? – http://optymalni.org.pl/sklep/?p=productsMore&iProduct=6 .

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>