Nietrzymanie moczu

.

Dr Przemysław Pala:

.

Nietrzymanie moczu.

„Nietrzymanie moczu jest dolegliwością typowo kobiecą ze względu na budowę anatomiczną. Mężczyźni oprócz zwieracza pęcherza posiadają dodatkowo miesień zwierający cewkę moczową, a częściej u nich kłopotem jest utrudnienie mikcji spowodowane przerostem gruczołu krokowego . Początkowo choroba nie jest bardzo uciążliwa i dotyczy zwykle stanów zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej na przykład w czasie śmiechu czy kichania .

Jak każdy mięsień, również zwieracz pęcherza do pracy potrzebuje energii z ATP i przy jego niedoborze znacznie słabnie siła skurczu . Żywienie tradycyjne oparte na węglowodanach wymusza na organizmie czerpanie energii z takich nośników jak na przykład NADPH, który nie może być wykorzystany przez włókna aktynowe i miozynowe , które zachodząc na siebie powodują skrócenie mięśnia . Aby w przypadku niedoboru ATP mięsień wykonywał tę samą czynność musi być pobudzony przez silniejszy impuls nerwowy. W przypadku zwieracza pęcherza moczowego impulsacja ta jest odruchowa i jeżeli chora kobieta w porę nie pomyśli, to przy napięciu tłoczni brzusznej dochodzi do kropelkowego oddawania moczu. W pierwszym okresie, gdy dolegliwości są mierne, możliwe jest wzmocnienie skurczu wolą. Po pewnym czasie na skutek gorszego obkurczania dochodzi do rozciągnięcia mięśnia przez mocz gromadzący się w pęcherzu . Zwieracz powiększa swój obwód . W tym etapie choroby nawet silny skurcz nie powoduje całkowitego zatrzymania moczu, ponieważ jest on zbyt długi. W takiej sytuacji nawet silna koncentracja nie zapobiegnie ulewaniu. Pojawia się wtedy dodatkowy objaw- konieczność natychmiastowego wypróżnienia z chwilą przepełnienia pęcherza . Stopniowo również rozciągnięciu ulegają włókna mięśniowe i dochodzi do zwiotczenia. Kiedy włókna miozynowe i aktynowe tracą ze sobą kontakt zniesiona zostaje funkcja skurczu mięśnia i kontrola neuronalna . Dochodzi do bezwiednego oddawania moczu. Oczywiście zaburzenie to może tez być wywołane jakąś chorobą ogólną (na przykład SM) lub urazem mechanicznym ( zabiegi operacyjne) jednak jest to znacznie rzadsze.

Stosując żywienie optymalne można szybko pozbyć się tej dolegliwości tak jak i wielu innych. W początkowym okresie sama dieta skutkuje natychmiast wzrostem siły mięśni, gdyż wzrasta ilość ATP i wraca pełna funkcja zwieracza Stosując dalej żywienie kobieta na długo zabezpiecza się przed podobnymi problemami. W przypadku zaburzeń bardzo zaawansowanych przydatne jest wdrożenie prądów selektywnych SVU , które wzmagają neuronalną impulsację mięśnia. Efekty nie karzą na siebie zwykle długo czekać.

Poprawę uzyskuje się między trzecim, a dziesiątym zabiegiem i dalej nie ma konieczności ich stosowania . Problem mogą stanowić osoby z bezwiednym moczeniem, u których czas stosowania żywienia i zabiegów jest dłuższy (podobnie jak w SM). Do nie poddających się prądom należą jedynie kobiety które doznały przerwania ciągłości zwieracza na skutek urazu mechanicznego. Wtedy konieczne i jedyne jest leczenie operacyjne . Należy jednak wspomnieć , że jest to zabieg prosty. U kobiet starszych , nawet żywiących się optymalnie może czasem istnieć potrzeba powtórzenia zabiegów prądami po roku lub kilku latach, ponieważ wiotczenie mięśni jest jednym z naturalnych procesów starzenia organizmu.

lek.med. Przemysław Pala”

Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=315 .

.

4 Responses to Nietrzymanie moczu

 1. Chutor1 pisze:

  Toaleta w kucki
  W Azji uzycie tradycyjnej toalety wymaga kucania. Ponoc taka pozycja sprzyja zdrowiu, takze odnosnie nietrzymania moczu. Ci ktorzy gotowi sa do zmiany pozycji moga siedzac podwyzszyc stopy lub kupic, zbudowac „rusztowanie” wokol sedesu aby dokonac pelnego kucania. Rozwaga wskazana.

 2. Vera pisze:

  Tak tak, pamiętam tytuł pracy doktorskiej:
  „Wpływ pozycji kucznej przy defekacji na rozwój raka tarczycy” ponad 40 lat temu.
  Jak widać Chińczycy trzymają się mocno. Z tarczycą to żart, tylko punkt ciężkości badań pozycji aktywnej przesunął się do innego otworu wylotowego.

 3. Gavroche pisze:

  Nic nie stoi na przeszkodzie porobić trochę głębokich przysiadów, poćwiczyć mięśnie Kegla i ocenić efekt samemu.
  Siła mięśni zależy też od reakcji układu nerwowego, a ćwiczenia ją wzmacniają.

 4. maniek pisze:

  Gavroche, prośba do Cię:
  na forum dd pisałeś o treningu 6×6. Daj jakiś bliższy namiar na ten temat, bo nie mogę odnaleźć na dd. dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>