Tomasz Kwaśniewski: Zasady Diety Optymalnej w pigułce

.

http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=5030.msg294638#msg294638 :

.

– Admin 2014-05-11, o 21:34:07 pisze:

„Zasady Diety Optymalnej w pigułce.

Generalną zasadą Diety Optymalnej jest zachowanie właściwej proporcji między głównymi składnikami odżywczymi: białkiem (B), tłuszczem (T) i węglowodanami (W).

Jako ogólną zasadę można przyjąć proporcję BTW jak 1 : 2,5-3,5 : 0,5.

Oznacza to, że na 1 gram spożytego białka powinno przypadać w diecie 2,5 do 3,5 grama tłuszczu i 0,5 grama węglowodanów. Taka proporcja przy założeniu, że białka i tłuszcze są głównie pochodzenia zwierzęcego zapewnia prawidłową pracę organizmu w początkowym okresie u prawie każdej osoby rozpoczynającej stosowanie Diety Optymalnej. Należy jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny i inny jest jego organizm, dlatego w początkowym okresie po przejściu na Dietę Optymalną trzeba obserwować swój organizm i w razie potrzeby przychodzić mu z pomocą, korygując stosownie do potrzeb indywidualnych proporcję BTW tak, aby zagwarantować sobie uniknięcie pewnych niekorzystnych objawów wynikających z początkowego braku praktycznego doświadczenia w stosowaniu diety.

Produktami zalecanymi na Diecie Optymalnej jako źródło białka są:

wszystkie rodzaje serów, jaja, wywary i galarety mięsne, podroby, każde mięso, najlepiej tłuste wieprzowe, ryby i konserwy rybne, drób o mięsie czerwonym.

Produktami zalecanymi na Diecie Optymalnej jako źródło tłuszczu są:

masło, śmietanka, śmietana, smalec, słonina i inne naturalne tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, gdyż mają znacznie wyższą wartość biologiczną niż oleje roślinne. Dopuszczalne są: majonez, orzechy, słonecznik.

Należy unikać margaryn i innych sztucznie utwardzanych tłuszczy roślinnych, ze względu na dużą zawartość wiązania tłuszczowego typu trans i dodatku metalicznych katalizatorów.

Produkty mleczne poddane procesowi UHT, u osób podatnych mogą działać przeczyszczająco, co często mylnie interpretowane jest jako „nietolerancja laktozy”, ponieważ zawarta w produktach mleczarskich laktoza pod wpływem tego procesu sterylizacji przekształca się w laktulozę – cukier niewchłanialny, działający rozluźniająco na stolec.

Produktami zalecanymi na Diecie Optymalnej jako źródło węglowodanów są:

ziemniaki, jarzyny i owoce – agrest, porzeczki, maliny, poziomki, jeżyny, truskawki w ilości nie przekraczającej 300g na dobę, ale ogólna ilość spożytych węglowodanów w tej postaci nie powinna przekraczać około 50g na dobę dla dorosłego człowieka. Dobrym źródłem węglowodanów jest również czekolada, która przeciętnie zawiera w 100g około 60g cukru.

Źródłem minerałów i witamin na Diecie Optymalnej są zalecane, zbilansowane posiłki oraz probiotyczna flora bakteryjna jelit, która jeśli jest prawidłowa, całkowicie eliminuje ewentualne niedobory w pożywieniu witamin, szczególnie z grupy B. Przed ewentualnym nadmiarem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie witaminy A, chroni stosowna obróbka kulinarna.

Kilka praktycznych rad dla rozpoczynających Dietę Optymalną:

– zjadaj tyle na ile masz ochotę, nie więcej.

– staraj się zjadać produkty zawierające białko najwyższej wartości biologicznej, czyli najbardziej zbliżone do składu i potrzeb twojego organizmu, w praktyce są to produkty o najwyższej zawartości cholesterolu w swoim składzie. Nie należy się obawiać cholesterolu dostarczanego z pokarmem, bo nie ma on żadnego związku z miażdżycą.

– zachowuj proporcje między głównymi składnikami odżywczymi: białkiem, tłuszczem i węglowodanami ? 1 : 3 – 5 : 1 (jeśli spożywane białka są najwyższej jakości) i 1 : 3 – 5 : 0,5 (gdy białka są mniej wartościowe). Ilość zjadanego tłuszczu uzależniona jest głównie od twojej aktywności fizycznej.

– przyrządzaj potrawy proste, ale maksymalnie ?strawione? przed ich zjedzeniem przy pomocy szeroko pojętej obróbki kulinarnej.

– pij tyle, na ile masz ochotę, ale nie więcej. Dozwolone są wszystkie płyny, oczywiście bez cukru. Nie daj się nabierać na mineralną w butelce PET, bo w kranie woda jest wielokrotnie tańsza.

– nie licz kalorii, wystarczy jeść tłusto, pamiętać o węglowodanach, a reszty dopilnuje twój organizm.

– musisz się ruszać. Większy wysiłek po 1 godzinie, 3-4 razy w tygodniu. Najprościej jest biegać lub jeździć na rowerze.

– nie wolno ci ?łamać? diety. W podróży, na urlopie bez problemu znajdziesz optymalne produkty w sklepie spożywczym, czy na szwedzkim stole.

– nie głodź się, ani nie pość. Pamiętaj też, że nie wolno ci się przejadać!

Dla dorosłego mężczyzny o należnej masie ciała około 70kg średnio aktywnego fizycznie, przy zachowaniu prawidłowej proporcji BTW w zupełności wystarczy około 2000 kcal, przy pełnym pokryciu potrzeb organizmu i możliwości zjadania potraw bez żadnych ograniczeń ilościowych.

Więcej dla zainteresowanych w książkach i na www.dr-kwasniewski.pl

Tomasz Kwaśniewski.”

.

– Admin 2014-05-11, o 21:42:40 pisze:

„Oczywiście to dla młodych, zdrowych, lubiących wysiłek fizyczny, aby nie było niedomówień! Very Happy

.

– http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=4593.msg306561#msg306561 :

Admin 29.06.2014 r. o 08:38:39 pise:

„Rozumiem, chory człowiek z własnej winy, co go Dieta Optymalna ma ozdrowić z syndromów metabolicznych wynikających z nadmiaru albo niedoboru składników pokarmowych – musi dostać co do deka, ale normalny, zdrowy Optymalny na Żywieniu Optymalnym, żeby się gramaturą posiłków unieszczęśliwiał codziennie, zamiast cieszyć się życiem?  Shocked Confused
Zgroza i żal…  Cool

.

Polecam: Pani Zuzanna Rzepecka (Arkadia Poznań) – http://telewizjastk.pl/2640,od-slowa-do .

.

4 Responses to Tomasz Kwaśniewski: Zasady Diety Optymalnej w pigułce

 1. Gocha pisze:

  Dla osoby chcacej schudnac, po przebudowie, jedzacej zoltka i watrobke (B) maslo, slonine (T), warzywa, ziemniaki, dynie (W), przy wzroscie 177 cm i zalozeniu WN 67 kg (7 do zrzucenia) proporcja wyrazona w gramach BTW 40/120/50 bedzie prawidlowa?

 2. Czy czytała Pani książki Doktora? – http://optymalni.org.pl/sklep/?p=productsList&iCategory=4

  Proporcję wyrażoną w gramach lepiej liczyć później, choćby wieczorem :) za cały dzień. Proponuję sprawdzić B : T : W = 1 : 2 : 0,5. Organizm wie lepiej ile mu trzeba zjeść. Każdy jest inny. Należy jeść wtedy gdy organizm zgłssza zapotrzebowanie na posiłek i nie należy się przejadać, między posiłkami zaś nie podjadać.

  Polecam:

  – Gore proszę Państwa – http://www.stachurska.eu/?p=9496

  – O wartości biologicznej pokarmu – http://www.stachurska.eu/?p=17871

  – Żółtka najcenniejsze – http://www.stachurska.eu/?p=1695

  – Ruch reguluje metabolizm – http://www.stachurska.eu/?p=14697 .

 3. OPTY pisze:

  Miałem dokonać takiego oto wpisu; ale nie chciało mi się logować.
  Ale ta pani pierdoły(sorry za kolokwializm) opowiada o Diecie Kwaśniewskiego , na której jestem 19 lat, że aż przykro ,że to Profesor. Ludzie!!!, 19 lat bez chorób , lekarzy , lekarstw – ROZUMIECIE??? ,to bankructwo służby zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>