Węglowodany w Diecie Optymalnej

.

„Organizm potrzebuje pewnej ilości węglowodanów i lepiej jest, gdy dostarczane są one w pożywieniu. Krwinki czerwone i częściowo nerwy, potrzebują nieco węglowodanów. Gdy organizm ma za mało węglowodanów, musi te węglowodany sam wytworzyć. Robi je głównie z białka i z glicerolu.

Z kwasów tłuszczowych nie może. Synteza węglowodanów w organizmie nie jest prosta. Obciąża ona pracą głównie wątrobę, a ta zajęta ?robotą głupiego? nie może wytwarzać tyle ATP i innych związków fosforowych wysoko energetycznych, na których pracuje mózg, serce i inne małe, ale bardzo ważne narządy. Mózg i serce w tych warunkach muszą korzystać z gorszych źródeł energii w większym lub mniejszym zakresie. Przy braku węglowodanów również krwinki czerwone mają trudności z wytwarzaniem ATP (jeden z kluczowych ?akumulatorów?) i brakuje go dla mózgu i serca. W tych warunkach organizm wytwarza i dostarcza dla potrzeb mózgu i serca najlepsze ?paliwa?, których w pożywieniu nie ma. Są to tak zwane ciała ketonowe. Są to ?kalorycznie? najlepsze paliwa, lepsze od kwasów tłuszczowych nasyconych. Mózg i serce może spalać tylko określoną ilość tych ciał ketonowych. Jeśli wątroba wytwarza ich za dużo, gromadzą się we krwi, powodują zakwaszenie organizmu i są wydalane z moczem. Najczęściej bywa to w cukrzycy, ale również w głodówce, czy u części ludzi na diecie optymalnej.

Ciała ketonowe w moczu są oznaczane krzyżykami od 1 do 4. Przy jednym krzyżyku nie ma powodów do obawy, przy dwóch trzeba uważać, przy trzech lub czterech trzeba reagować. Zwiększenie przejściowe spożycia węglowodanów o 15-20 gram na dobę, szybko powoduje znikanie ciał ketonowych z moczu i krwi. Najkorzystniej jest spożywać około 0,8 g węglowodanów na 1 kg wagi ciała/dobę, jeśli trzeba (obecność ciał ketonowych) to około 1 g węglowodanów/dobę. Węglowodany liczymy na dobę.  Zatem mogą być posiłki zupełnie bez węglowodanów, byle ilość na dobę była utrzymana. Jeśli zjadamy zbyt mało węglowodanów, obciążamy organizm, który musi je wytwarzać. Gdy zjemy ich za dużo, gospodarka energetyczna ustroju będzie nieco mniej sprawna, ale szkód nie będzie.

Granicą bezpieczną jest 100g węglowodanów na dobę. Nawet do 150g/dobę nie powoduje większych szkód, jeśli te węglowodany są spożywane w postaci skrobi. Szkody już będą, gdy zjemy powyżej 100g węglowodanów na dobę w postaci cukrów prostych, szczególnie, jeśli jest to cukier zwany owocowym, czyli inaczej fruktoza. Po dłuższym okresie stosowania żywienia optymalnego, liczyć już nic nie trzeba. Organizm sam wie, ile powinien mieć węglowodanów i robi to bezbłędnie.

Dr Jan Kwaśniewski (Odpowiedzi na listy – 133 „Dziennik Zachodni”)

Najczęstszy błąd początkujących Optymalnych – niedobór węglowodanów…

Objawy niedoboru węglowodanów:

-ciała ketonowe w moczu

-bóle łydek (skurcze poranne)

-częste ziewanie, senność w dzień

-bezsenność w nocy, koszmary

-brak koncentracji

-bóle głowy, otumanienie

-zmęczenie poranne

-pogorszenie się wzroku

– zatrzymanie wody w organizmie (opuchlizna najbardziej

widoczna w okolicach kostek)

-kołatanie serca

http://www.youtube.com/watch?v=9AXaVJPIQKU

http://www.youtube.com/watch?v=B9tuuAVtjck ”

Źródło – http://optymalni.hol.es/porcja-wiedzy/97-weglowodany-na-diecie-optymalnej.html .

.

Zainteresowanym przypomnę, że węglowodany są nam niezbędne również dla witaminy C, polecam:

– Synteza kolagenu – http://www.stachurska.eu/?p=14748

– Witamina C – straty wskutek obróbki termicznej – http://www.stachurska.eu/?p=19310 .

.

No i proszę pamiętać, że od nadmiaru węglowodanów można przytyć – http://www.stachurska.eu/?p=10999 .

.

Polecam również: Dr Jan Kwaśniewski o ketonach – http://optymalni.hol.es/porcja-wiedzy/115-dr-jan-kwasniewski-o-ketonach.html .

.

2 Responses to Węglowodany w Diecie Optymalnej

  1. prezio pisze:

    Czytałem też, że w cyklu krebsa tracona jest zawsze 1 – coś musi mieć nazwę (gramocząsteczka?) – cukru. Stąd cukier musi być dostępny. Atkins chyba z tego liczył ile ich trzeba.

  2. prezio pisze:

    Nie Atkins. Przepraszam. Lutz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>