O KANCELARII SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ

.

Piotr Ikonowicz 05.01.2017 r. o 09:10 pisze:

„O KANCELARII SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ w punktach:

1. Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej to stowarzyszenie, niosące pomoc ludziom, którzy przegrywają z systemem, bo są biedni, nie znają prawa, nie radzą sobie w życiu bo nie wytrzymują tempa jakie narzuca wyścig szczurów. Stają się bezradni, bo ich usiłowania spełzają na niczym, bo odsetki od odsetek kredytów, nie zapłaconych rachunków nie znajdują pokrycia w nędznej i nieregularnie wypłacanej pensji. Kancelaria pomaga ludziom, którzy w swoich zmaganiach pozostają skazani na samotność, strach, wreszcie utratę nadziei.

2. Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej nie jest ani Robin Hoodem ani Matką Teresą z Kalkuty, tylko formą, w której organizują się społecznicy, aktywiści, i zwykli ludzie, którzy gromadząc się w stowarzyszeniu stają się mniej bezradni, silniejsi, pewniejsi siebie.

3. Zadaniem Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej jest nie tylko reagowanie na indywidualną ludzką krzywdę, udzielanie wsparcia psychicznego, pomocy prawnej, pomocy w dostępie do pomocy socjalnej, ale i diagnozowanie zjawisk takich jak wykluczenie społeczne, wyzysk, ucisk społeczny, dominacja, mobbing, lichwa czy po prostu zwykłe znęcanie się nad słabszymi. Opis tych zjawisk, ich dokumentowanie składa się na diagnozę społeczną i formułowanie środków zaradczych takich jak zmiany ustawodawcze, kampanie informacyjne, programy edukacyjne, itp.

5. Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej koncentruje swoje dotychczasowe działania w obronie praw lokatorów i choć w dużo mniejszym stopniu, pracowników najemnych. Myślimy jednak także o takich obszarach aktywności jak prawa konsumenta, a zwłaszcza kredytobiorcy, prawa obywatelskie w świetle mobbingu uprawianego przez firmy zajmujące się egzekwowaniem należności czy monitorowanie działań komorników sądowych zwłaszcza tych związanych z eksmisjami jak i licytowaniem majątku dłużników.

6. Zasadą działania Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej jest jej społeczny, bezinteresowny charakter. Jedyne czego Stowarzyszenie oczekuje i ma prawo oczekiwać od osób, którym udziela pomocy jest gotowość do przyjścia z pomocą, w miarę możliwości indywidualnych każdego, innym poszkodowanym i pokrzywdzonym. W ten sposób do cywilizacji opartej na kontrakcie polegającym na wymianie, w ramach logiki „zawsze coś za coś” wprowadzamy element cywilizacji opartej na ofiarności, „cywilizacji daru”.

Kancelaria inna niż wszystkie
Czy nie jest tak, że słowo kancelaria kojarzone jest z adwokatami, którzy biorą ogromne wynagrodzenie za swoje usługi prawnicze ? Czy nieprawdą jest, że wielu ludzi nie stać na taką pomoc, stając się w ten sposób przegranymi w sprawach najważniejszych jaką jest m.in. sprawa eksmisji ? A może spytam inaczej. Ile razy my zadawaliśmy sobie te pytania ? W obecnie panującej rzeczywistości – w czasach nieskrępowanej, jednostkowej akumulacji kapitału w demokratycznie rządzonym kraju – nie zadajemy sobie takich pytań z prostych przyczyn. Jesteśmy zabiegani – pogoń za zarobkami, aby móc wyżywić siebie i rodzinę – do tego stopnia, że nie dość że nie zwracamy często uwagi na innych, to na domiar złego nie mamy czasu zastanowić się nad naszym własnym życiem i dojść w pewnej chwili do wniosku, że to co spotkało naszego sąsiada dziś, jutro może spotkać nas. A przecież to zło które go spotyka, dzieje się w zasięgu naszych oczu, to może być mieszkanie, klatka, blok czy też ulica obok. Jednak mimo tego pędu, znalazła się kilkuosobowa grupka, która nie dość że postanowiła zadać sobie te pytania, to jeszcze potrafiła odpowiedzieć sobie na dodatkowe – chyba najtrudniejsze – pytanie „Jak pomóc takim ludziom”. Tak narodziła się idea kancelarii innej niż wszystkie…

„KANCELARIA SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ”

Odruch tak samo naturalny jak oddychanie
Co tak naprawdę kierowało tymi ludźmi ? Co sprawiło, że nagle się zatrzymali tylko – czy nawet aż – po to aby odpowiedzieć na te pytania ? Argument o chęci zarobku jest natychmiast, unicestwiany słowami „bezpłatna pomoc prawna”. W ustach kapitalistów, słowa „za darmo” czy też „bezpłatnie” już dawno zarosły pajęczyną utkaną z pieniędzy. To jest cecha, która urosła do rangi genetycznej, nastawiająca na myślenie „coś za coś. Nie ma nic za darmo”. Właśnie ta cecha zagłusza jedną z niepisanych prawd, która jest tak bliska człowieczeństwu: „jeśli chcesz być człowiekiem, musisz dostrzegać człowieka w innych”, to właśnie ta prawda stanowi bodziec do prawidłowego funkcjonowania odruchu, który powinien być tak samo naturalny jak oddychanie.

„POMOC CZŁOWIEKOWI W POTRZEBIE”

Informacje ogólne
Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej
ul. Jarocińska 23, 04-171 Warszawa

Ruch Sprawiedliwości Społecznej
adres do korespondencji:
ul. Elektoralna 23, Warszawa

Numer Konta bankowego:

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej 14 1020 1156 0000 7202 0083 2899 ”

Źródło – https://www.facebook.com/piotr.ikonowicz/posts/10207507659001941?pnref=story .

.

One Response to O KANCELARII SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ

 1. Piotr Ikonowicz 11.02.2017 r. o 11:20 pisze:

  „Z działań Ruchu Sprawiedliwości Społecznej:

  1) we środę na naszym zebraniu gościć będziemy delegację pracowników z zakładów Amica we Wronkach, gdzie jedna z pracownic z powodu mobbingu odebrała sobie życie. Uzgodnimy plan i termin wyjazdu do Wronek na protest. Szykujemy autokar.

  2) Interweniujemy przeciw lichwiarzowi z Rzeszowa Jarosławowi Karczewskiemu. 21 lutego umówiłem się w tej sprawie z w Rzeszowie z tamtejszym Prokuratorem Okręgowym. Poprosiliśmy tez o pomoc RPO, Adma Bodnara. Szykujemy spotkanie z pokrzywdzonymi. Są ich setki na samym tylko osiedlu Nowe Miasto w Rzeszowie pozbawił on mieszkań 40 rodzin. Co najmniej 2 osoby odebrały sobie życia, po tym jak ten pan je zrujnował.

  3) W Toruniu planujemy spotkanie z prezydentem Zaleskim w sprawie osiedla Winnica 2, które ma być wyburzone, aby udostępnić teren deweloperowi. Chodzi o los 50 toruńskich rodzin. Niedawno się z nimi spotkaliśmy w Toruniu. Przedstawiciel miasta mówił, między innymi, że „niektóre domy będą mogły zostać”. W Toruniu władzę sprawuje klub radnych związany z Radiem Maryja.

  4) W tym samym Toruniu planujemy protest przeciwko lichwiarzowi, który między innymi pozbawił za pięćdziesiąt tysięcy pożyczki kobietę dwóch domów.

  5) W Warszawie szykujemy konferencję prasowa, na której przedstawimy kilka zasadniczych propozycji z programu wyborczego dla stolicy.

  Walka trwa!”

  Źródło – https://www.facebook.com/piotr.ikonowicz/posts/10207776968774517?qsefr=1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>