O przejadaniu się czyli normy żywienia, a podstawowe błędy żywieniowe u człowieka

.

Polecam Państwu konspekt wykładu Pana Tomasza Kwaśniewskiego na Spotkaniu w Ciechocinku 2 września 2017 roku zamieszczony na www.forum.dr-kwasniewski.pl :

.

Admin 03.09.2017 r. o 13:08 pisze:

„Szkielet tego co chciałem powiedzieć na spotkaniu w Ciechocinku, rozwijać nie będę, ponieważ uzasadnienie biochemiczne tez wymagałoby wielostronicowego opracowania.

Zainteresowanych wpływem zdrowotnym proporcji między składnikami odżywczymi odsyłam do książki „Jak nie chorować?” s. 110-111.

O przejadaniu się czyli normy żywienia, a podstawowe błędy żywieniowe u człowieka.

Norma żywienia, to zapotrzebowanie na energię i niezbędne składniki odżywcze w przeliczeniu na jedną osobę, na jeden dzień, przy uwzględnieniu różnic w zapotrzebowaniu z uwagi na: wiek, płeć, stan fizjologiczny, dobrostan, aktywność fizyczną, klimat i warunki bytowania.

Dlatego normatywne, rzeczywiste zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze powino być określane indywidualnie.

Kluczowymi elementami kształtującym normę żywieniową są: podstawowa przemiana materii (ppm), aktywność fizyczna, trawienie pokarmu, proporcja między składnikami odżywczymi i możliwość odprowadzenia ciepła.

Podstawowa przemiana matrii (ppm) ozanacza najniższy możliwy stan przemian energetyznych, jakie zachodzą w ustroju, o pustym przewodzie pokarmowym i w optymalnej temperaturze.

U zdrowego, dojrzałego człowieka do kluczowych czynników wpływających na wielkość ppm należą:
– stopień aktywności poszczególnych narządów ciała,
– ciężar i powierzchnia ciała, wiek, płeć, klimat i prawidłowe napięcie centralniego i autonomicznego ukłdu nerwowego – objawy rozchwiania napięcia w zależności od przewagi układu para lub sympatycznego – nadmierna eksploatacja hormonalna gruczołów dokrewnych, dolegliwości żołądkowo-jelitowe (zgaga, niestrawnoś, utrata apetytu lub żarłoczność, refluks, biegunka, zatwardzenie), zaczerwienienie skóry, nadmierna potliwość, drżenie rąk, duszności, migrena, migrena nerwu błędnego, kłucie i kołatanie serca, nasilenie stanów alergicznych lub nowotworowych.

Na podstawie spoczynkowego zużycia tlenu określono procentowy udział poszczególnych narządów w ppm:
serce -7%, nerki -10%, mięśnie szkieletowe -18%, mózg – 19%, wątroba – 27% pozostałe narządy i tkanki 19%.

Mózg, który stanowi około 2,3% ciężaru ciała i masa mięśni – około 50% – podczas spoczynku zużywają prawie tę samą ilość tlenu!

Aktywność fizyczna – mięśnie szkieletowe u ssaków mają wydajność mechaniczną na poziomie 25-30%, zaś 70-75% energii uzyskanej z przemian chemicznych w mięśniach uwalniana jest w postaci ciepła.

Trawienie pokarmu – przyjmuje się, że trawienie powoduje wzrost zapotrzebowania na energię o około 10% ppm, przy czym posiłek białkowy wymaga więcej energii niż posiłek węglowodanowy, natomiast posiłek tłuszczowy ma niewielki wpływ.
Temperatura otoczenia – istnieje zakres temperatury przy którym poziom przemian energetycznych jest najniższy i jest to tzw. strefa obojętna. Komfort termiczny…

Uproszczone określenie zapotrzebowania normatywnego na energię w naszej strefie klimatycznej (latem niżej, zimą wyżej) przy umiarkowanym wysiłku fizycznym można wyrazić w zależności: 10kcal na 1cm wzrostu +/-10%

Rodzaje norm:
Normy minimalne – są to najmniejsze ilości energii i składników odżywczych, które nie powodują uchwytnych zmian patologicznych, ale powodują lekki niedobór wagi, niższą sprawność fizyczną i umysłową, niższą wartość biologiczną potomstwa.

Normy wystarczające – nieco wyższe niż minimalne, pozwalające na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Normy fizjologiczne – uwzględniają nie tylko ogólne zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, ale i indywidualne natężenie przemian biochemicznych, a także stan fizjologiczny organizmu (choroby, ciąża, karmienie) z uwzględnieniem wieku, kondycji psychicznej – dają więc większe bezpieczeństwo w zapobieganiu wadom żywieniowym i są wyższe niż poprzednie.

Normy zalecane – 5*wio lub inne „naukowe” osiągnięcia detetyczne, na podstawie setek tysięcy poprawnie wykonanych badań naukowych, ale ze złą interpretacją wyników i błędnych wnioskach.

Normy optymalne – określone przez lek.med. Jana Kwaśniewskiego na podstawie wieloletniego doświadzenia zawarte w zasadach Żywienia i Diety Optymalnej”.

Najczęstszymi przyczynami zmian patologicznych z powodu wadliwego żywienia są:
– niedobór lub nadmiar przyjmowanej energii,
– niedostateczne ilości jednego lub więcej składników odżywczych w pożywieniu – prawo minimum,
– niewłaściwa proporcja między składnikami odżywczymi (połączone z pierwszym)
– złe zwyczaje i nawyki żywieniowe.

Równowaga odżywienia tkanek to możliwości dostarczenia składników pokarmowych i energii w stosunku do faktycznego zapotrzebowania na te składniki.

Czynniki zaburzające równowagę odżywienia tkanek:
– zewnątrzpochodne:
– uświadomienie w zakresie prawidłowego odżywiania,
– warunki bytowe zmieniające ilościowe i jakościowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze – temperatura otoczenia, ciśnienie   atmosferyczne, klimat, rodzaj wykonywanej pracy, kontakt z kancerogenami itp.
– jakość, strawność, przyswajalność, proporcja, sposób obróbki kulinarnej składników pokarmowych.

– czynniki wewnątrzpochodne:
– utrudnienia w przyjmowaniu pokarmu i prawidłowym wchłanianiu składników odżywczych:
– wadliwe uzębienie, zwężenia przewodu pokadmowego,
– choroby przewodu pokarmowego i narządów trawiennych – żołądka, jelit, wątroby, trzustki…
– choroby powodujące utratę apetytu: zatrucia, nudności, biegunki, zapalenie wyrosta robaczkowego, kolka wątrobowa, wysoka gorączka, zatrucie ciążowe…
– alergie pokarmowe itp.

Czynniki zwiększające zapotrzebowanie na składniki odżywcze:
– duży wysiłek fizyczny, napięcie układu nerwowego, nadczynność tarczycy, ciąża i laktacja, wielomocz na tle cukrzycowym lub  spowodowany innymi czynnikami.

Jak się bilansować?

Zapotrzebowanie na białko: przy usunięciu białka z diety, ale przy pełnym pokryciu energetycznym z tłuszczu i węglowodanów ustalono doświadczalnie, że przeciętny organizm traci od 2,5-3g/D azotu, dzięki czemu ustalono minimum białkowe mnożąc utratę azotu przez 6,25 – mnożnik wynika z zawartości azotu w białku.
Czyli minimum białkowe wynosi od około 15 do 19g na dobę, w zależności od utraty azotu.
Na podstawie badań stwierdzono, że w przeciętnych warunkach bytowych, dobowe zapotrzebowanie na białko zawierające wszystkie aminokwasy egzogenne wynosi od 0,6 do 1g białka na dobę na kg nmc, w zależności od składu przyjmowanego białka, czyli u niskich kobiet od 30g, a u przeciętnych mężczyzn do 70g/D. Przy znacznym wysiłku fizycznym zapotrzebowanie na białko może być wyższe, jest to fizjologiczne, ale indywidualne, bo …

c.d.nie będzie.”

Źródło – http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=5387.msg493217#msg493217 . Warto doczytać i dyskusję dotyczącą treści powyższego materiału.

.

Polecam -Dr Jan Kwaśniewski: Jak nie chorować? – http://optymalni.org.pl/sklep/?p=productsMore&iProduct=6 .

.

6 Responses to O przejadaniu się czyli normy żywienia, a podstawowe błędy żywieniowe u człowieka

 1. Jan pisze:

  Szanowny OPTY
  Rozwazan o bialku nie widze w „Najczesciej czytanych” i innych tytulach.
  Dlatego pisze tutaj .
  A obiecalem Tobie podac zrodla mowiace o potrzebie bialka. Jedno znalazlem.

  – W niemieckim miesieczniku „BIO” Nr. 4/2017, August/September, na stronie 9 jest notatka pod tytulem: „Bialko zapobiega zmniejszaniu miesni u seniorow”,
  gdzie pisza, ze pomiedzy 25-30 gramow Bialka seniorzy powinni spozywac do glownych posilkow, zeby zapobiec utracie masy miesniowej i jednoczesnie wzmacniac system immunologiczny.
  To jest wynik badan prowadzonych przez Agaplesion Bethanien Krankenhaus Heidelberg pod kierownictwem Profesora-Geriatrii Dr. Jürgen’a Bauer’a.
  Dodane jest oczywiscie, ze cwiczenia fizyczne sa niezbedne.

  -Prawie jednoczesnie natknalem sie na wypowiedzi o tluszczach.
  Czytajac z zachwytem jak DO pomaga ludziom z roznymi trudnymi do leczenia problemami chcialbym tez sprobowac.
  Wiadomo, ze dlugo zyjacy najczesciej sa wystarczajaco zdrowi.
  Uwaza sie, ze pozywienie jest b. wazna czescia ich stanu zdrowia.
  Dlatego przygladam sie jak sie odzywiaja.-

  -W ksiazce Dr. med. Karl Suter – „Länger leben ohne zu altern” (Dluzej zyc bez starzenia sie) , wydanej 1960, na stronie 170 jest napisane, ze sensacyjnie witalny, Indianin z Kolumbii Javier Pereira, liczacy 167 lat, uwaza, ze swoja dlugowiecznosc zawdziecza temu, ze jadl malo lub wcale tluszczu, 3 razy dziennie ryz, owoce, trzcine cukrowa, salaty i rzadko troche miesa.
  Powyzsze kloci sie troche z badaniami niemieckimi ?

  -Jeanne Calment, najstarsza dobrze udokumentowana osoba, ktora zmarla w wieku ponad 122 lat, i do ktorej wszyscy badacze dlugowiecznosci pielgrzymowali,
  kazdego wieczoru wypijala kieliszek Portwein’u, odzywiala sie slawna dieta srodziemnomorska z oliwa z oliwek, swieze jarzyny,
  ryby i relatywnie malo tluszczu zwierzecego.

  Pozdrawiam
  Jan

 2. Gavroche pisze:

  A o Diecie Japońskiej słyszał?
  To niech Szanowny Jan poczyta.

 3. Jan pisze:

  Szanowny Gavroche
  Troche o japonskiej diecie slyszalem – podobna do srodziemnomorskiej
  z dodatkiem tlustej wolowiny, z grubsza biorac.
  Ale nie wiem dokladnie o co Tobie chodzi ?

 4. Panie Janie, polecam: Dieta wysokowęglowodanowa jest OK – http://www.stachurska.eu/?p=9928

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>