Rola składników mineralnych w rozwoju miażdżycy

.

Dr Jan Kwaśniewski pisze:

„Rola składników mineralnych w rozwoju miażdżycy (cz. I)

Składniki mineralne pełnią szereg różnych funkcji w organizmie, są między innymi częściami składowymi enzymów. Zapotrzebowanie na składniki mineralne i ich zużycie w organizmie jest tym większe, im organizm otrzymuje w pożywieniu gorsze białka i gorsze paliwa. Im niższa wartość biologiczna spożywanych białek i niższa wartość biologiczna paliw, tym bardziej utrudniona musi być przemiana materii, tym więcej musi zachodzić reakcji chemicznych dla uzyskania zbliżonego rezultatu, tym więcej organizm musi syntetyzować enzymów, więcej zużywać składników mineralnych i witamin jako części składowych tych enzymów, tym więcej w końcu musi tracić niepotrzebnie energii na tzw. przemianę podstawową.

W badaniach na szczurach dieta białkowo-tłuszczowa przy 75% energii w tłuszczach, 20% w białkach i 5% w węglowodanach – spowodowała zmniejszenie zapotrzebowania na białko o 35%, na energię o 34%, na składniki mineralne o 68% i prócz bardziej korzystnych rezultatów we wszystkich badanych parametrach spowodowała zmniejszenie wagi serca o 35%. Wniosek, jeśli chodzi o serce, jest prosty: i

Im lepszą energię otrzymuje serce (głównie związki fosforowe), tym jest mniejsze.

Już Pliniusz wiedział, że zwierzęta drapieżne – serca mają małe, a serca duże mają zwierzęta ociężałe, trawożerne – gnuśne i tępe. Im lepsze źródła energii dla serca – tym mniejsza waga serca i wyższa jego sprawność. Szczury karmione białkiem o najwyższej jakości (jajka, ser) i tłuszczami o najwyższej wartości (masło, smalec) – potrzebują znacznie mniej energii, białka i składników mineralnych, ponieważ w ich organizmach przemiana materii jest znacznie bardziej sprawna, i to przy zużyciu mniejszej ilości energii, białka i składników mineralnych. Podobnie jest u człowieka.
Natomiast szczury karmione dietą mieszaną opartą na wartościowym białku, ale przy zawartości energii 40% w tłuszczach też wartościowych biologicznie i 40% w węglowodanach – we wszystkich badanych parametrach wykazywały najgorsze rezultaty nawet w stosunku szczurów na diecie hodowlanej. Miały największą wagę serca przy najmniejszej jego sprawności i zużyciu składników mineralnych, większym niż u szczurów na diecie białkowo-tłuszczowej, ale wyraźniej mniejsze w stosunku do szczurów na diecie hodowlanej.

I co się okazuje, że w diecie hodowlanej jest ogromna ilość popiołów ze składników mineralnych, a mimo to, szczury na diecie hodowlanej potrzebowały dużo, dużo więcej składników mineralnych, spożywały wodę z rozcieńczonymi minerałami w znacznie większej ilości, niż przy Żywieniu Optymalnym (®).

Częstość miażdżycy w USA była najmniejsza w miastach posiadających najbardziej twardą wodę. Podobnie stwierdzono mniej miażdżycy u ludzi mieszkających w miastach z twardą wodą w USA, Anglii, Japonii i znacznie większą ilość zachorowań na miażdżycę w miastach z miękką wodą. ii

Niektórzy nie znajdowali zależności między twardością wody, a umieralnością na choroby serca i nowotwory. iii

Twarda woda, a szczególnie nadmiar magnezu, chroni przed miażdżycą ludzi na diecie miażdżycorodnej na drodze zwiększania ilości glukozy spalanej w cyklu heksozowym. Ale z kolei nadmiar magnezu będzie powodował możliwość wystąpienia zachorowania na gościec postępujący, stwardnienie rozsiane, nowotwory złośliwe i inne choroby tzw. pastwiskowe.

Magnez podawany w nadmiarze zapobiega u szczurów powstawaniu miażdżycy, właśnie przez to, że cukier jest spalany w szlaku heksozowym. Natomiast niedobór magnezu u szczurów powoduje nacieczenie tłuszczowe błony wewnętrznej tętnic i miażdżycę iv, i martwicę mięśnia sercowego. v

Stwierdzono, że im wyższy poziom magnezu, tym niższy cholesterolu. vi
Podawanie magnezu u ludzi po operacjach i porodach powoduje znacznie zmniejszenie liczby spraw zakrzepowych oraz brak zakrzepów o przebiegu ciężkim vii

To jest oczywiste, bo przy tej samej ilości węglowodanów we krwi duży nadmiar magnezu wymusza spalanie glukozy, czyli nie powoduje zakrzepów, zatorów, produkcji trójglicerydów i cholesterolu, a niedobór magnezu oczywiście wymusza przetwarzanie glukozy na trójglicerydy i cholesterol, ponieważ przy przetwarzaniu glukozy w szlaku pentozowym magnezu potrzeba ponad 2 razy mniej, niż przy jej spalaniu.

We wszystkich stanach chorobowych, w których skład diety wymusza na ustroju spalanie prawie w całości glukozy w cyklu heksozowym występuje hipermagnezemia, (tj. gościec postępujący viii,

choroba Raynauda, sklerodermia, choroba Bürgera, choroba Bechterewa, białaczki, stwardnienie rozsiane i stwardnienie boczne zanikowe), czyli ci ludzie (z dużym magnezem) chorują na te choroby, ale nie chorują na miażdżycę, ponieważ właśnie w taki sposób się żywią. Duży poziom magnezu we krwi mają dlatego, że go dużo pobierają w pożywieniu, bo go dużo potrzeba.”

Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=444 .

.

„Rola składników mineralnych w rozwoju miażdżycy (cz. II)

Znaleziono niższy poziom magnezu u zmarłych z powodu zakrzepu wieńcowego lub zmian zwyrodnieniowych mięśnia serca. Co to znaczy? To znaczy, że jak jest mało magnezu to jest dowód na to, że podawana glukoza musi iść w szlaku pentozowym: przerabiana na trójglicerydy, następnie na cholesterol i wtedy występuje ta wzmożona krzepliwość krwi.

Nadmiar wapnia w diecie z kolei sprzyja rozwojowi miażdżycy, przez zwiększenie ilości glukozy przetwarzanej w cyklu pentozowym. Podobnie witamina D na tej samej drodze sprzyja rozwojowi miażdżycy. Znaleziono wysoką dodatnią korelację między chorobą wieńcową a spożyciem wit. D. i

Pewną rolę w rozwoju miażdżycy odgrywa witamina C. U człowieka znajduje się w najwyższym stężeniu w nadnerczach, gdzie łącznie z cholesterolem jest budulcem dla syntezy hormonów sterydowych ii, które z kolei działają miażdżycorodnie. Stąd skład diety i inne czynniki zwiększające wytwarzanie hormonów sterydowych będą zwiększały zużycie witaminy C. Dodatek witaminy C u chorych z miażdżycą zwiększa poziom cholesterolu w surowicy krwi. iii Czyli nie zawsze witamina C jest dobra, ponieważ może działać miażdżycorodnie, właśnie na tej drodze wzmożonej syntezy hormonów sterydowych, które same działają miażdżycorodnie.

Leczenie hormonem ACTH (hormon przysadki, pobudzający wytwarzanie hormonów sterydowych nadnerczy) powoduje często niedobór C z objawami skazy krwotocznej. iv (bo witamina C nie podawana w nadmiarze jest szybko zużywana na produkcję tych hormonów sterydowych).

U chorych na miażdżycę (szczególnie kończyn z owrzodzeniami) występuje niedobór witaminy C. v

Witamina C działa różnie na poziom cholesterolu we krwi, u ludzi bez miażdżycy – obniża poziom cholesterolu, u ludzi z wysokim poziomem cholesterolu – nie obniża go, z prawidłowym poziomem cholesterolu witamina C – też nie obniża cholesterolu.

Rola hormonów i leków w rozwoju miażdżycy

Hormony i niektóre leki wpływają również na zwiększenie lub zmniejszenie ilości glukozy przetwarzanej w cyklu pentozowym i na tej drodze wpływają na rozwój miażdżycy.

Po ACTH i enkortonie – zwiększa się ilość powikłań zakrzepowych i zatorowych vi,
hormon prednisolon – powoduje wzrost krzepliwości krwi i obniżenie aktywności fibrynolitycznej vii, czyli więcej zakrzepów i zatorów.

Enkorton – zwiększa poziom cholesterolu i lipidów, szczególnie trójglicerydów we krwi. viii

Naparstnica (leki nasercowe) – powoduje wzrost krzepliwości krwi, zakrzepy, zatory, ma działanie estrogenowe, co też dodatkowo podwyższa poziom cholesterolu i trójglicerydów, zmniejsza tolerancję glukozy, powoduje większą śmiertelność z powodu chorób naczyń mózgu i serca. ix

Przy szczególnie miażdżycorodnym składzie diety występują:

Zaburzenia hormonalne u mężczyzn i kobiet, powodujące nawet niepłodność,
Wpływające na psychikę w kierunku niechęci do posiadania potomstwa,
Brak pokarmu u matek,

co było często przyczyną wymierania klas panujących w różnych okresach historycznych narodów.

Jeśli zahamowano estrogenami laktację (wydzielanie mleka) u matki, powodowało to 10 razy częstsze występowanie powikłań zakrzepowo-zatorowych. x

Leki antykoncepcyjne wytwarzane przez sam organizm na diecie miażdżycorodnej, jeśli są podawane, powodują:

Wzrost lipidów w surowicy xi, xii

Wzrost poziomu trójglicerydów i cholesterolu xiii

Występowanie patologicznej krzywej cukrowej xiv

Nietolerancję węglowodanów xv

Częstsze występowanie autoprzeciwciał i czynnika reumatoidalnego xvi, (czyli wywołują „wojnę” między narządami organizmu.

Zwiększają częstość zakrzepowego zapalenia żył, zatorów tętnic mózgu i zawałów xvii

Zwiększają częstość zatorów płucnych xviii

Zwiększają częstość udarów 3 razy, skojarzone z nadciśnieniem 6,9 razy, a z paleniem papierosów lub migreną – 2 razy częściej występują udary mózgowe u kobiet biorących stosujących antykoncepcyjne xix

Oczywiście obecne środki antykoncepcyjne mają mniej szkodliwe działanie, niż wcześniej stosowane, ale wieleset tysięcy kobiet wymarło właśnie z powodu ich stosowania.

(cdn.)”

Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=459 .

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>