Pierwsza nagroda za drugie wynalezienie koła

 

Piotr Jastrzębski 21.10.2017 r. pisze:

„Pierwsza nagroda za drugie wynalezienie koła

Polityka, a zwłaszcza polityk, kojarzy się głównie z karierą, splendorem, przywilejami, możliwością szybkiego zarobienia dużych pieniędzy, czego świetnym przykładem jest warszawska reprywatyzacja. Pod tym względem – i chyba jedynie pod tym – to Polska w pigułce.

Nie każdy działacz społeczny jest politykiem, ale każdy polityk powinien być działaczem społecznym. Piotr Ikonowicz, jest jednym z nielicznych takich polityków.

W kwestiach światopoglądowych można się z nim zgadzać lub nie, ale nie można odmówić mu determinacji i konsekwencji w działalności społecznej. Piszę o tym w związku z decyzją Piotra, że jednak będzie ubiegał się o stanowisko prezydenta Warszawy. Po blisko trzech dekadach jedynym remedium jest właśnie taki prezydent jak Piotr Ikonowicz.

W 1995 roku, będąc jeszcze posłem złożył projekt ustawy o wygaśnięciu roszczeń reprywatyzacyjnych. Projekt ten nie został nigdy poddany pod głosowanie. Teraz, dwadzieścia dwa lata później – znowu wynaleziono koło.

Poniżej fragment wystąpienia Piotra Ikonowicza z trybuny sejmowej z 1995 roku:

„trzeba sobie zadać pytanie, czy ludzie, którym potrącano z wynagrodzenia za pracę jakiś procent, np. na odbudowę Warszawy, mają się dzisiaj godzić, żeby te kamienice, odbudowane za pieniądze potrącone z ich pensji, przekazywano w naturze byłym właścicielom? To jest bardzo wyrazisty przykład. Dostałem list od wyborcy, który pyta, czy to, co mu potrącono przez 40 lat z pensji, też mu zostanie zwrócone, bo o tym w projektach mówiących o reprywatyzacji w naturze mowy nie ma.

Oczywiście wypada się również zgodzić z tym, że w okresie nacjonalizacji, w okresie wielkich wywłaszczeń popełniono wiele uchybień prawnych, wręcz nieprawości, i należy na miarę naszych możliwości starać się przestrzegać zasady, żeby nie naprawiać jednych krzywd, wyrządzając nowe; żeby w celu zaspokojenia roszczeń stosunkowo jednak niewielkiej części polskiego społeczeństwa nie skrzywdzić milionów ludzi, przeznaczając na ten cel zbyt wielkie kwoty z budżetu.

Przyjęliśmy w projekcie ustawy, że będą wypłacane rekompensaty w formie bonów reprywatyzacyjnych dwóm, a właściwie trzem kategoriom osób: osobom, które wywłaszczono z pogwałceniem obowiązującego wówczas prawa; osobom, które wywłaszczono zgodnie z prawem, ale nie wypłacono im należnego w myśl ówcześnie obowiązującego prawa odszkodowania, oraz grupie osób, która była wywłaszczona w wyniku różnego rodzaju akcji czy też wypadków historii – jest to zapisane w art. 10; chodzi tu o mienie zabużańskie, mienie ludności autochtonicznej Warmii, Mazur, Pomorza, Wielkopolski, Górnego i Dolnego Śląska oraz mienie osób wysiedlonych w ramach akcji ˝Wisła˝.”

Współczesna reprywatyzacja to biznes na ogromną skalę. Ogromną w kontekście finansowym jak i tragedii ludzkich. W samej tylko stolicy w wyniku przekrętów, fałszywych testamentów, przychylności urzędników i znikomej wnikliwości sądów, wysiedlono z mieszkań 55 tysięcy ludzi. Dokąd? Dziwne, że tego – jako społeczeństwo – nie zauważyliśmy.”

Źródło – https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1776082846020886&id=100008575633630&pnref=story .

.

8 Responses to Pierwsza nagroda za drugie wynalezienie koła

 1. Vera pisze:

  Piotr Ikonowicz jest wspaniałym człowiekiem. Głębokie ukłony
  Jest jednak działaczem społecznym raczej bez talentu politycznego. Na dodatek raczej samotnym, bez własnego stronnictwa ani aktywnych zwolenników. Bo biedni jednak w życiu tylko marny udział mają. Choć może nie mam racji co by mi w tym przypadku sprawiło wielką przyjemność. Ale jeśli mam rację to może nie powinien tracić czasu ani pieniędzy których zdaje się nie ma za wiele, na kampanię wyborczą. Bo wątpię by media popierały go samoistnie i altruistycznie. Mój głos ma, ale to mało. Bardzo szkoda, bardzo by było pięknie gdyby wygrał.

 2. OPTY pisze:

  W komentarzach zamieszczono znamienny filmik https://www.youtube.com/watch?v=Wek2a9Qd2A0&feature=youtu.be
  Prof. Wojciech Popiołek – W demokratycznym państwie prawnym, suwerenem nie są wyborcy.

  Art. 4. Konstytucji RP
  1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
  2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

  Wyrasta nam nowa religia=prawo, egzekwowane przez swego rodzaju kastę prawniczą niczym kapłani Lewici w ST,żądający dziesięcin (albo i więcej jak to w takich przypadkach bywa) na swoje konta. Suweren na własny koszt kręci sobie bat na własną d…. .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>