CZYM DLA LEWICY DZIŚ JEST REWOLUCJA PAŻDZIERNIKOWA 1917 ?

 

Radosław S. Czarnecki napisał:

„CZYM DLA LEWICY DZIŚ JEST REWOLUCJA PAŻDZIERNIKOWA 1917 ?
Prof. Lester C. Thurow, światowej sławy ekonomista i politolog, doradca ekonomiczny w gabinecie prezydenta USA, pracownik naukowy bostońskiego MIT autor tekstów politologiczno-ekonomicznych dla „New York Timesa” i „Newsweeka”, napisał w swoim bestsellerze „Przyszłość kapitalizmu. Jak dzisiejsze siły ekonomiczne kształtują świat jutra” (pierwsze wyd. w 1996 r.), iż „Konserwatyści mają rację twierdząc, że działania rządu z zakresu opieki społecznej są antytezą kapitalizmu. Nic dziwnego, że prawicowe partie polityczne jedynie niechętnie przystały na socjalne państwo opiekuńcze, wychodząc z założenia, że jest ono mniejszym złem niż w pełni rozwinięty socjalizm”.

I to jest esencja dyskursu jaki chce w 100-lecie przypadającej w tym miesiącu Rewolucji Październikowe podjąć Społeczne Forum Wymiany Myśli na comiesięcznym (26.11.2017 roku) spotkaniu dyskusyjnym we Wrocławiu przy ul. Bogusławskiego 41.

Rewolucja Październikowa to epokowe wydarzenie w XX wieku, zmieniające diametralnie praktycznie wszystko i determinując to co wydarzyło się po niej. Jest to z jednej strony wynik tych procesów społecznych – wielowarstwowych i pozornie przeciwstawnych jakich świadkami była Europa w XIX stuleciu – które opisali i zdiagnozowali w swym dorobku Karol Marks i Fryderyk Engels (oraz cała plejada myślicieli, działaczy związkowych i politycznych związanych z ruchem robotniczym, z oświeceniową myślą, postępem i rozwojem), a z drugiej – efekt upodmiotowienia człowieka tak w wymiarze jednostkowym jak i zbiorowym.

Efekty i oceny Rewolucji Październikowej muszą być różnie oceniane i postrzegane. Bo samo życie – polityczne przede wszystkim – jest wypadkową, wynikiem działania różnych sił, namiętności, poglądów, przekonań, wierzeń i doświadczeń. I nigdy nie było, nie jest i nigdy nie może być postrzegane jako antynomia bieli i czerni, absolutnego dobra i zła, totalnych pozytywów i negatywów.

Rewolucja Październikowa budzi takie oceny, zależne od usytuowania na scenie politycznej, od doświadczeń, od spojrzenia na historię człowieka. A przede wszystkim wedle terminologii i pojęć związanych z konserwatyzmem bądź progresizmem.

Organizatorzy zapraszają serdecznie wszystkich zainteresowanych – tak zwolenników jak i przeciwników tego epokowego wydarzenia – na dyskusję i spotkanie będące formą politycznego klubu dyskusyjnego afiliowanego przy Wolnym Związku Zawodowym „WALKA”.

.

One Response to CZYM DLA LEWICY DZIŚ JEST REWOLUCJA PAŻDZIERNIKOWA 1917 ?

  1. OPTY pisze:

    Warto też zapoznać się z tym artykułem ;
    http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/boleslaw-bierut-banalnosc-zla-i-terror-w-imie-idei/z9t3zlc
    Bolesław Bierut. Banalność zła i terror w imię idei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>