Wartość dodana i czas pracy nieopłaconej

 

Dawid Kański 31.12.2017 r. o 17:16 napisał:

„To są najświeższe dane, zatem jak bardzo byliśmy wyzyskiwani w 2017 r. dowiemy się dopiero za około 2 lata.

Wartość dodana i czas pracy nieopłacanej – czyli skala wyzysku w 2015 r.
W 2015 roku suma wartości dodanej brutto wyniosła 1,59 bln zł, zaś koszty związane z zatrudnieniem 668,17 mld zł. Tak, więc średnio jeden pracownik w ciągu roku wytworzył swą pracą wyroby i usługi warte na 100,8 tys. zł. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie poznać skalę wyzysku mierzonego czasem pracy nieopłacanej. Zatem, średnio pracownik ze 100% wartości, którą wytworzył otrzymał tylko 41,8%. Pozostała część tj. 58,2% wartości trafiła w ręce przedsiębiorcy.

Ale żeby w pełni uzmysłowić skalę wyzysku pracowników przejdziemy do poziomu jednego dnia roboczego zakładając 8 godzinny wymiar dnia pracy. Na podstawie wyżej wspomnianych danych jesteśmy w stanie ustalić średni czas pracy nieopłacanej w 2015 r.

W ciągu jednego dnia pracy pracownik średnio wytworzył wartość dodaną równą kwocie 410,8 zł, z czego średnio jego płaca wynosiła 171,94 zł. To znaczy, że przedsiębiorca płacił tylko za pierwsze 3 godziny i 21 minut pracy, ponieważ tyle czasu zajęło pracownikowi odrobienie jego jednodniowej płacy roboczej. Przez pozostałą część dnia pracy pracownik wykonywał swą pracę za darmo, więc wartość wytwarzana w tym czasie trafia w ręce kapitalisty i to stanowi po odliczeniu pozapłacowych kosztów związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa źródło jego zysku. Jak możemy zauważyć pracownicy swoją pracą nie tylko utrzymują własne gospodarstwa domowe, ale także całe przedsiębiorstwo wraz z kapitalistą i jego gospodarstwem domowym.

Są to dane uśrednione, więc skala wyzysku będzie zróżnicowana w zależności od działu, branży i sektora gospodarki narodowej.”

Źródło – https://www.facebook.com/profile.php?id=100009287314974 .

.

One Response to Wartość dodana i czas pracy nieopłaconej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>