Bóle wielostawowe dłoni

.

Dr Przemysław Pala napisał:

„Wieści z Centrum Żywienia Optymalnego w Jastrzębiej Górze.
31-07-2004

Bóle wielostawowe dłoni

Szanowny Panie Doktorze Pala
Mam 62 lata waga 60/162cm, jestem na żywieniu optymalnym od lutego 1997 roku.
Do grudnia 2001 byłam okazem zdrowia i dobrego samopoczucia. Problem zaczął się w drugiej połowie grudnia 2001 obrzękiem lewego nadgarstka.

Dostałam przekaz do specjalisty ortopedy, który skierował mnie  na badanie EMG –wynik: przewodzenie w badanych nerwach kończyn górnych-prawidłowe. Ortopeda po otrzymaniu wyniku EMG orzekł rozpoznanie-bóle wielostawowe nadgarstka i dłoni lewej.

Rozpoczęłam rehabilitację zabiegami FONO,LASEREM,KRIO,JONOFOREZĄ,ALFATRONEM – i bez skutku.

Zostałam przekazana do specjalisty reumatologa, ból był nie do wytrzymania, że musiałam zażywać tabletki OLFEN 100 na zmianę z AULINEM, ENERBOL 200  i również zabiegi i nadal nie ma żadnej poprawy.
P.Dr reumatolog miała podejrzenie- gruźlica kości próba tuberkulinowa M*RT 23 wykazała 0 mm.

Od stycznia jestem równocześnie   po stała opieką lekarza optymalnego w Tychach.

Prądy selektywne wzięłam 10 razy w styczniu i powtórzyłam 10 razy w maju br na dłonie i stopy i też nie ma żadnej poprawy.

Chce przybliżyć trochę mój jadłospis, rano omlet z 5 żółtek  i 1 białka przekładany boczkiem lub plasterkiem żółtego sera i wędliny,ok.13.00 0.5-1 szkl. śmietany o 17.00 obiad 5-10 dkg. karczku lub galareta z nóżek, żeberka 1 ziemniak puree z masłem lub frytki na słoninie, trochę jarzyn.B-30-37g,T-120-150,W-50g (0.8 g na kg mc)

Panie Doktorze od drugiej połowy czerwca wystąpił również obrzęk prawej dłoni, obrzęki i bóle stóp i ból kolan. Lekarz optymalny, proponuje abym wzięła blokady żebym tak nie cierpiała.

Panie dokotorze podaje moje ostatnie wyniki z dnia 08.07.2002.Cholesterol całkowity 183 Aspat 26,HDL 68, Alat 10, LDL 94.2,  Kreatynina 0.5, TROJGLICERYDY 104, glukoza 74, OB. 5.
Mam nadzieję, że   udzieliłam Panu należytych informacji   potrzebnych do oceny dalszego postępowania.
Bardzo liczę na odpowiedz i z góry serdecznie dziękuję.

Łącze serdeczne pozdrowienia
M.M.

.
odpowiedź:
Prawidłowo stosowane żywienie optymalne szybko usuwa dolegliwości stawowe i praktycznie nie spotyka się nowych zachorowań. Podane przez Panią ilości zjadanych pokarmów są prawidłowe i jeżeli pokrywają się z rzeczywistością, to nie mogą być przyczyną występowania bólów.

Opisywane przez Panią dolegliwości nie wskazują na chorobę zwyrodnieniową stawów, ponieważ są zbyt ostre, towarzyszą im obrzęki i nie ustępują pod wpływem stosowanych leków. Choroba znacznie bardziej przypomina zapalenie na tle paciorkowcowym. Paciorkowce są to popularne bakterie, które mogą wywołać anginę i szkarlatynę, choroba zazwyczaj ustępuje po leczeniu antybiotykami lub samoistnie. Jeżeli człowiek często przechodzi te choroby to może dojść  do wytwarzania przeciwciał, które atakują m.in. stawy. Podobna sytuacja może nastąpić, jeżeli w organizmie istnieje ognisko zapalne, które okresowo daje wysiewy zarazków, może to trwać latami. Siedliskiem bakterii są różne miejsca np. zatoki czołowe, ropień okołzębowy lub płucny, kości i inne. Znalezienie miejsca bytowania drobnoustrojów może być trudne, ale potwierdzenie ich obecności wykazują badania ASO i próba loteksowa, które trzeba by wykonać. Jeżeli badania okażą się pozytywne należy wdrożyć antybiotykoterapię – najczęściej podaje się duże dawki penicyliny, leczenie może być długotrwałe – najlepiej oczywiście znaleźć i usunąć ognisko.

Prądy selektywne w tym przypadku raczej efektu nie przyniosą, a z leków przeciw bólowych dobre efekty może dać Tramal. Stosowanie miejscowo sterydów rzeczywiście zadziała przeciwbólowo, jednak nie usunie przyczyny dolegliwości.

Powszechnie używany do „blokad” Diprophos zmniejsza bóle stawowe na kilka tygodni, a później trzeba ponowić dawkę. Zdarza się czasami, że nawet nieleczona choroba ustępuje samoistnie, ale lepiej jest nie czekać tylko podjąć odpowiednie kroki.

lek. med. Przemysław Pala”

Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=403 .

.

2 Responses to Bóle wielostawowe dłoni

 1. Jan pisze:

  Moze dr Pala ma racje, a moze nie.

  Procesy i zaklocenia w organizmie sa bardziej zlozone niz terazniejsze medycyny je znaja.
  Widzialem ksiazke pod tytulem, ze co dla jednego organizmu jest dobre to dla drugiego jest prawie trucizna.
  Czyta sie tez, ze nie ma jednej korzystnej diety dla wszystkich. I chyba to prawda.-
  W paru ulotkach przy lekach byly uwagi, ze dla czarnoskorych lek jest nieodpowiedni.

 2. prezio pisze:

  Czy rady doktora Pali pomogły tej 62 letniej kobiecie. Są jakieś wiadomości od 2004 roku? Mam nadzieję, że pomogły. Nie mam tych objawów, Ale ta pani będąca też na ŻO tak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>