Handlarze

.

Piotr Ikonowicz 23.04.2018 r. napisał:

„Handlarze

To mieszkanie zlicytowano w dniu, w którym zmarł mąż pani Edyty, ojciec dwójki małych dzieci. W mieszkaniu jest komornik i pan Bernard, który nabył mieszkanie na licytacji. Towarzyszy mu pięciu innych handlarzy, którzy tak jak on trudnią się kupowaniem mieszkań na licytacjach, wyrzucaniem lokatorów i odsprzedażą mieszkań z zyskiem. Jesteśmy też my, wolontariusze Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. To jest eksmisja po licytacji, ale zdołaliśmy wyjednać od miasta mieszkanie socjalne. Niestety trzeba je jeszcze wyremontować. To kwestia kilku tygodni, ale handlarz nie chce czekać. Mówi, że się nie ruszy z mieszkania. Jego kolesie też nie zamierzają wyjść, a już niedługo wracają ze szkoły dzieci w wieku 5 i 7 lat. Na szczęście komornik staje na wysokości zadania i wyznacza ostateczne opróżnienie lokalu na 30 maja. Jednak okupacja trwa. Trwają burzliwe dyskusje z okupującymi mieszkanie mężczyznami. W końcu po kategorycznym oświadczeniu komornika, że w tym dniu jeszcze nie wprowadził właściciela w posiadanie, mogę zagrozić wezwaniem policji. Chcemy za wszelką cenę oszczędzić dzieciom szoku, jakim byłoby natknięcie się na tych facetów. Wreszcie Pan Bernard stawia warunek. Mam oświadczyć na Facebooku, że do 30 maja pani Edyta i jej dzieci opuszczą lokal. Oto to oświadczenie, po którym handlarze wyszli: „Zobowiązuję się, że do dnia 30 maja pani Edyta wprowadzi się do wyremontowanego mieszkania komunalnego przy ul.Walecznych”.

To na szczęście wystarczyło. Musieliśmy się spieszyć, bo za pół godziny miała się w sądzie przy ul. Kocjana odbyć kolejna licytacja mieszkania z lokatorami. Nasza obecność miała temu zapobiec. Pędziliśmy więc moją starą Toyotą najszybciej jak się dało. Zdążyliśmy. Ale przed drzwiami sali sądowej napotkaliśmy dokładnie tę samą ekipę, którą dopiero co nakłoniliśmy do opuszczenia mieszkania matki dwójki małych dzieci. Licytacja na razie okazała się bezskuteczna.

To, co robi Bernard i jego koledzy jest zgodne z prawem, ale sprzeczne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej. Artykuł 2 Konstytucji RP głosi: „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.” Otóż bardzo często ludzie nie łamiąc prawa dopuszczają się łajdactw. I społeczeństwo tak to postępowanie ocenia i ta ocena, te normy, którymi ludzie się kierują w stosunkach wzajemnych to też część naszego porządku prawnego.

Piotr Ikonowicz”

Źródło – https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=758774387646650&id=121066958084066 . Komentarze tamże.

.

2 Responses to Handlarze

 1. OPTY pisze:

  ” jest zgodne z prawem, ale sprzeczne z konstytucyjną ” P.Ikonowicz
  No to co jest ważniejsze, prawo niezgodne z konstytucją? ,paranoja!
  Jak można stanowić prawo, które konstytucji przeczy?
  Konstytucja jako ustawa zasadnicza , na której nie można tworzyć praw z nią niezgodnych, wyklucza takie prawa ze swojego obrębu.
  Q…wa, gdzie my żyjemy, sorry?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>