Piotr Ikonowicz: Wiara może być szlachetna

.

Piotr Ikonowicz 27.05.2018 r. o 22:31 napisał:

„W związku z pojawiającymi się w mediach wyrwanymi z kontekstu fragmentami moich wypowiedzi w Studio Polska w dniu 26 maja, informuję co powiedziałem w tym programie na temat O. Rydzyka i polskiego kościoła. W odpowiedzi na zapewnienia Pana Borowskiego, że PiS przeznaczył duże sumy na pomoc ubogim zauważyłem, że tę działalność popierałbym: „Gdyby (rząd) równolegle nie robił prawie tyle samo dla Rydzyka i dla Kościoła to byłoby dla niepełnosprawnych. Jak można napychać temu tłustemu mnichowi kieszenie?” W polskiej kulturze krytyka opasłych i chciwych mnichów ma bogatą tradycję, żeby wspomnieć choćby o słynnej Monachomachii biskupa Ignacego Krasickiego. W studio. Mimo histerycznej reakcji części widowni dodałem: „ Jego (o. Rydzyka) pazerność nie zna granic. Na klęczkach powinien iść do niepełnosprawnych i przeprosić za swoją pazerność.” Potem wyjaśniłem, że: „Znam dobrze encykliki Jana Pawła II i społeczną doktrynę kościoła i chce powiedzieć, że kościół w Polsce jest kościołem schizmatycznym, który w ogóle sabotuje swojego papieża, który jest barbarzyński, dąży do dóbr materialnych, grzeszy grzechem pychy i braku skromności. To jest moje zdanie o kościele, osoby świeckiej. Nie mam nic do wiary, uważam, że wiara może być szlachetna.” ”

Źródło – https://www.facebook.com/piotr.ikonowicz/posts/10211002121481319 .

.

12 Responses to Piotr Ikonowicz: Wiara może być szlachetna

 1. Elżbieta pisze:

  Bardzo szanuję p. Ikonowicza za jego działalność społeczną, lecz te wulgarne wypowiedzi o Kościele i duchownych są wprost nie do zniesienia. Świadczą tylko o kompletnym braku wiedzy na temat działalności zakonów w Polsce i na świecie. Jestem ciekawa czy p. Piotr ma pojęcie jak wygląda i co obejmuje słynne „imperium” o. T. Rydzyka? Bo oprócz kościoła jest tam też uczelnia, która kształci polską młodzież, centrum naukowe, akademiki, stołówki, kawiarnia. Planowany jest dom spokojnej starości. I to ma być pazerność? Myślę, że człowiekowi takiego formatu jak p. Ikonowicz nie wypada wypowiadać publicznie takich bzdur. Poza tym uwaga o „tłustym mnichu” jest doprawdy żenująca. P. Piotr bowiem, jak każdy widzi, również nie należy do chuderlaków, więc przytyki w tym stylu powinien też odnieść do siebie… Otyłość może być związana z genami lub chorobą…
  Wiara może być szlachetna i wiara jest szlachetna.

 2. gavroche pisze:

  Kościół nic wspólnego z wiarą nie ma.
  Wiara istnieje i bez Kościoła. 😉
  Ta instytucja to maszynka do robienia pieniędzy, a to, że jakiś promil jej działalności to pomoc ludziom, ginie w otchłani tego, co ludziom zabiera, i mowa nie tylko o pieniądzach. 😀

 3. OPTY pisze:

  @Elżbieta

  „Wiara czyni człowieka głupim” S.Staszic („Ród Ludzki”)
  Każda wiara w sensie religijnym to czyni.
  Czy wiara może być szlachetna? , pewnie tak ale w sensie indywidualnym.
  Bez narzucania jej komukolwiek, bez dorabiana się na niej . Każda zinstytucjonalizowana wiara wyrodnieje,patologizuje się ,jak pokazują dzieje ludzkości.

  ……………………………………….
  Te słowa warto znać:

  „…każdy rząd w Polsce, chce czy nie chce, będzie się uginał pod naciskiem kleru, dopóki ciemnota i bierność ogółu będzie czyniła ten kler realną lub fikcyjną potęgą. Dopóki w Polsce będzie można wykrzykiwać wzniośle: „Bóg i religia”, tam gdzie w gruncie chodzi o władzę i pieniądze, dopóty kasta wyodrębnionych z życia dzikusów będzie regulatorem najdonioślejszych spraw społeczeństwa, z jego największą szkodą. Są bakterie, które zabija się światłem.”

  Tadeusz Boy-Żeleński (z książki „Nasi okupanci”)
  …………………………………………….
  Taka wklejka z innego blogu;

  „Znów nazlatywało się tutaj sporo kołtunów religijnych, xsiunców i ministrantów; chciałabym im wszystkim przyponmieć i uświadomić, że wszystkie religie i ich kościoły, meczety, synagogi, cerkwie, sobory i inne tak zwane „świątynie” w których czci się urojonych bogów, głoszący je kler oraz ich wyznawcy są społecznie szkodliwe.

  To cywilizacje zła i śmierci, które spowodowały i nadal powodują miliony ofiar wśród ludzi i innych zwierząt na całym świecie. Religie powodują międzyludzkie konflikty, społeczne niepokoje, wojny, terroryzm, tworzą zło i nienawiść do wszystkich i wszystkiego, co nie mieści się w religijnych dogmatach i głowach religiantów.
  Kler bezkarnie nawołuje z ambon kościelnych i medialnych do łamania prawa, do nienawiści do ateistów, do antysemityzmu, do homofobii, uczy nienawiści do kobiet, dzieci i zwierząt, nakazuje bić, znęcać się i zabijać, jest przyczyną ludzkich nieszczęść i życiowych tragedii oraz uczy mnóstwa innych złych rzeczy.
  Kler bezkarnie gwałci dzieci fizycznie i psychicznie.
  Ci handlarze religijnych bajek pasożytują na całych narodach i państwach, bezlitośnie wykorzystując tępotę i naiwność swoich wiernych, którzy zapewniają im stały dobrobyt, próżniacze bogactwo i przywileje.
  To kler wszystkich religii nakazuje rządzącym ustanawianie okrutych praw.

  Kler różnych religii blokuje rozwój nauki, wiedzy i samodzielnego, racjonalnego myślenia.
  To jest działalność pod każdym względem przestępcza i tylko w krajach wyznaniowych takich jak na przykład Polska uważana jest za jedynie słuszną, pozytywną i dobrą przez tępych, religijnie zindoktrynowanych ludzi i cwaniaków na wszystkich szczeblach władzy.

  Wszystkie religie powinny byc zdelegalizowane i zakazane.
  Dopiero wtedy na Ziemi nastąpi pokój oraz poszanowanie praw ludzi i innych zwierząt.”

  „Czarownica z Salem”

 4. Elżbieta pisze:

  Nie interesuje mnie co Państwo przedmówcy myślą o Kościele, religii katolickiej i wierze. Możecie wygadywać steki podobnych niestworzonych bredni. To Wasza sprawa. Interesuje mnie natomiast to, co szanowany działacz społeczny mówi publicznie, a co nie jest zgodne z faktami. Kojarzy mi się w tym temacie stare przysłowie: ” Przyganiał kocioł garnkowi”…

 5. gavroche pisze:

  W takim razie, pięknym za nadobne, skąd pomysł, że Twoje wynurzenia interesują kogokolwiek stąd? 😉

 6. Elżbieta pisze:

  Bo publikuje je p. Teresa, którą uwielbiam….Bo jest możliwość komentowania…. Bo na nie odpowiadasz, zgodnie z kolejnym, mądrym przysłowiem: „uderz w stół, a nożyce się odezwą”.
  Więc oczywiście nie oczekuję Twego komentarza, nie czuj się zobowiązany odpowiadać.

 7. gavroche pisze:

  Proponuję czytać wypowiedź na którą się odpowiada i potem swoją, przed jej publikacją. 😉
  Zdrowia przynajmniej życzę.

 8. OPTY pisze:

  „Interesuje mnie natomiast to, co szanowany działacz społeczny mówi publicznie, a co nie jest zgodne z faktami.” Elżbieta
  CO???

 9. Elżbieta pisze:

  A co jest z faktami zgodne? CO???

 10. OPTY pisze:

  @Elzbieta
  CO!, nie jest zgodne z faktami?
  Kto tak twierdzi powinien udowodnić swoje twierdzenie.
  Analogicznie , ten kto twierdzi że Bóg istnieje powinien to udowodnić.
  Nie ma potrzeby udowadniania czegokolwiek nieistniejącego. Można w coś wierzyć ale to nie dowód na istnienie czegokolwiek ,np. krasnoludków. Wiara nie jest dowodem w sensie naukowym na nic, jest oderwanym od rzeczywistości konstruktem myślowym.
  Przypominam zdanie Staszica ,”Wiara czyni człowieka głupim”. To jedno zdanie ma potężny przekaz , którego nie należy lekceważyć tylko zrozumieć ,ale jak to zwykle bywa ludziom brakuje rozumu, więc wygodniej jest wierzyć. I to nie pozostaje bez przyczyny, które świetnie opisał DJK w swoich książkach.

 11. OPTY pisze:

  „Szlachetna wiara” , tak wygląda wg. słów wieszcza;

  „O Polsko! (…)
  Krzyż twym papieżem jest – twa zguba w Rzymie!
  Tam są legiony zjadliwe robactwa:
  Czy będziesz czekać, aż twój łańcuch zjedzą?
  Czy ty rozwiniesz twoje mściwe bractwa,
  Czekając na tych, co pod tronem siedzą
  I krwią handlują, i duszą biedactwa,
  I sami tylko o swym kłamstwie wiedzą,
  I swym bezkrewnym wyszydzają palcem
  Człeka, co nie jest trupem – lub padalcem”

 12. Nemer pisze:

  Szanowna Pani Elżbieto,
  ludzie mogą sobie wierzyć w co chcą, nawet w to, że węże mówią ludzkim głosem i rozdają gołym laskom jabłka. To ich sprawa;

  Niech Pani jednak przyjmie do wiadomości, że ćwiczenia z antropofagii, gdy spożywa się ludzkie ciało a kapłan bawi się w wampira i popija wafel z ludzkiego ciała krwią, budzą u ludzi cywilizowanych obrzydzenie.

  Przeganianie co roku dzieci i młodzieży po „stacjach” gdzie katowany jest człowiek w sposób bestialski a na końcu zabijany i jeszcze na krzyżu dźgany dzidą to okrutny ceremoniał wypruwający z ludzi wrażliwość na ludzkie cierpienie i obojętność na okrucieństwo.

  Niech Pani łaskawie przestudiuje dane dotyczące przestępstw kryminalnych z użyciem przemocy z czasów przed wprowadzeniem religii do szkół i po wprowadzeniu.
  Bandytyzm i przemoc wzrosły niepomiernie. To przecież efekt religijnej indoktrynacji.
  Jest ścisła korelacja między wzrostem wpływu nauki religii a wzrostem przestępczości i jej brutalizacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>