Statyny, medyczna pomyłka?

.

Mateusz Rolik:

„Już od ponad 30 lat producenci statyn (?leków na cholesterol?) księgują zyski liczone w  dziesiątkach miliardów dolarów rocznie. Za komercyjnym sukcesem  tych specyfików stoi histeryczny lęk przed cholesterolem, który od lat 70-tych XX w. w głowy lekarzy i pacjentów wtłacza przemysł farmaceutyczny. Skutecznie poszerza on rynki dla swoich produktów oddziałując na środowiska naukowe, które zaostrzają w tym celu tzw. normy cholesterolu i poszerzają definicje grup kwalifikujących się do terapii statynami. Jednak od kilku lat narasta wśród naukowców sceptycyzm nie tylko wobec stosowania samych leków, ale również wobec teorii o szkodliwości cholesterolu. Coraz odważniej mówi się o tym, że zamiast leczyć, statyny powodują poważne dolegliwości, ze zwiększoną śmiertelnością  włącznie. Jednym z takich krytyków jest dr Stephanie Seneff, biofizyk i inżynier z MIT, która wieszczy rychły upadek całej branży. ?Przewiduję, że lukratywny handel statynami jest na wyczerpaniu. Będzie to twarde lądowanie. Upadek przemysłu statyn przyćmi nawet porażkę talidomidu z lat 50-tych , czy fiasko hormonalnej terapii zastępczej z lat 90-tych?, pisze Seneff w artykule pt. ?How Statins Really Work Explains Why They Don?t Really Work? ( ?To, jak naprawdę działają statyny, tłumaczy, dlaczego w rzeczywistości nie działają?).

Cholesterol a statyny

Według Seneff popularność statyn wśród pacjentów i lekarzy utrzymuje się wyłącznie dzięki rozpowszechnianiu fałszywych informacji na temat cholesterolu głownie przez producentów statyn. Uważa ona, iż w rzeczywistości brak jest jakichkolwiek rzeczywistych powodów, dla których ktokolwiek miałby się poddawać terapii tymi lekami, które badaczka nazywa wprost ?toksynami?. Po pierwsze skuteczność tych ?leków? w zakresie zmniejszania ryzyka zawału, chętnie podnoszona przez kartel farmaceutyczno-medyczny, jest co najmniej wątpliwa. A jeśli rozważymy bilans potencjalnych ?zysków? i pewnych ?strat? (tj. skutków ubocznych), ich zastosowanie jest całkowicie nieuzasadnione.  Co prawda branża chwali się, że w badaniach wykazano, iż statyny zmniejszają ryzyko

ataku serca o jedną trzecią, ale Seneff wyjaśnia, co to w rzeczywistości oznacza*:

Metaanazliza siedmiu badań dotyczących statyn z udziałem w sumie 42. 848 pacjentów,  obejmujących okres od 3 do 5 lat,  wykazały 29% spadek ryzyka wystąpienia poważnego incydentu kardiologicznego. Jednak z uwagi  na to, że pośród badanych ataki serca były rzadkością, w liczbach bezwzględnych wynik  ten oznacza, że terapii statynami, trwającej 4.3 lata, należy poddać aż 60 pacjentów, aby uchronić jednego z nich  przed pojedynczym atakiem serca. W tym samym czasie, wszyscy z nich doświadczą osłabienia fizycznego oraz umysłowego, do czego powrócę w szczegółach w dalszej części tego eseju.

Mitologia, jaką zbudowano wokół rzekomych prozdrowotnych właściwości statyn oraz szkodliwości cholesterolu, jest groźna nie tylko dla osób zażywających statyny, pisze Seneff. Producenci statyn zdemonizowali cholesterol do tego stopnia, że Amerykanie boją się dziś panicznie niemal wszystkich pokarmów zawierających cholesterol. Jej zdaniem:

To śmiertelny błąd, ponieważ nie spożywając cholesterolu obciążamy nasz organizm, który zmuszony jest samodzielnie go syntetyzować, aby zaspokoić swoje potrzeby. Co więcej , pozbawiamy się wtedy niezbędnych substancji odżywczych. Serce mi się kraje, gdy widzę, jak ktoś rozbija jajo i wyrzuca żółtko, gdyż zawiera ono ?za dużo? cholesterolu.  Jaja to bardzo zdrowy pokarm, ale właśnie w żółtku znajdują się wszystkie ważne składniki odżywcze. Przecież to właśnie żółtko pozwala zarodkowi rozwinąć się do postaci kurczęcia. Amerykanie masowo cierpią dziś na niedobory kluczowych składników odżywczych takich jak cholina, cynk, niacyna, witamina A i witamina D.

Seneff zauważa, że cholesterol to substancja niezbędna do sprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu, bez której człowiekowi grozi śmierć. Jak pisze badaczka, trzy czynniki odróżniają zwierzęta od roślin i dają pierwszym przewagę nad drugimi. Są to układ nerwowy, możliwość ruchu oraz cholesterol:

Nieobecny w roślinach cholesterol to substancja o kluczowym znaczeniu, warunkująca posiadanie przez  zwierzęta zdolności ruchowych oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Cholesterol posiada unikatowe właściwości wykorzystywane przez dwuwarstwę lipidową otaczającą wszystkie komórki zwierząt: kiedy stężenie cholesterolu rośnie, płynność błon maleje. Jednak powyżej określonego stężenia, cholesterol zaczyna tę płynność zwiększać. Komórki zwierząt wykorzystują tę właściwość na swoją korzyść w procesie transportowania jonów, co ma kluczowe znaczenie dla możliwości ruchowych oraz przekazywania sygnałów nerwowych.

Oprócz tego cholesterol to prekursor witaminy D3, hormonów płciowych, estrogenu, progesteronu i testosteronu, a także takich hormonów sterydowych jak kortyzol, pisze Seneff. Dodaje, że:

Cholesterol jest absolutnie niezbędny dla błon wszystkich naszych komórek, w których chroni je zarówno przed wyciekami jonów, jaki i przed uszkodzeniami w wyniku oksydacji tłuszczów znajdujących się błonach. Chociaż mózg człowieka odpowiada jedynie za 2% masy ciała, zawiera aż 25% znajdującego się w organizmie cholesterolu. Cholesterol ma fundamentalne znaczenie dla transportowania sygnałów nerwowych w synapsach za pośrednictwem neurytów przekazujących sygnały z jednej części mózgu do drugiej. Siarczan cholesterolu odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie tłuszczów,?, a także w reakcji odpornościowej organizmu na wypadek działania patogenów.

Seneff w szczegółach wyjaśnia złożone biochemiczne mechanizmy, w ramach których statyny obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Opisuje również, jakie szkody mogą wyrządzić w organizmie te specyfiki.  Na przykład statyny utrudniają syntezę

wielu kluczowych substancji biologicznych biorących udział w procesach wewnątrzkomórkowych oraz zapobiegają  procesom utleniania. Jedną z tych substancji jest koenzym Q10, którego największe stężenie występuje w sercu. Odgrywa on kluczową rolę przy produkcji energii w mitochondriach oraz jest potężnym antyutleniaczem. Statyny zakłócają również mechanizmy sygnałowania wewnątrzkomórkowego, ? , które regulują złożone reakcje metaboliczne na stres. Inną ważną substancją, której syntezę blokują statyny, jest dolichol odgrywający zasadniczą rolę w funkcjonowaniu retikulum endoplazmatycznego.

Według  Seneff nawet nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić wszystkich niepożądanych efektów dla funkcjonowania naszych komórek, jakie wiążą się z działaniem statyn.

LDL, HDL i fruktoza

Lekarze zalecają nam zwykle, aby niepokoić się podwyższonym stężeniem cholesterolu LDL z uwagi na związane z tym ryzyko wystąpienia choroby serca. Warto jednak wiedzieć, że podział na cholesterol ?dobry?  (HDL) i ?zły? (LDL) to uproszczenie, które ma w sposób ?obrazkowy? utrwalać w głowach pacjentów lęki i obawy związane z cholesterolem. Jak pisze Seneff:

LDL to nie rodzaj cholesterolu, ale raczej pojemnik, który dostarcza tłuszcze, cholesterol, witaminę D oraz rozpuszczalne w tłuszczach antyoksydanty do wszystkich komórek organizmu człowieka. Ponieważ składniki te nie rozpuszczają się w wodzie, muszą być upakowane i transportowane wewnątrz cząsteczek LDL znajdujących się we krwi. Kiedy zaburzamy produkcję cząstek LDL, zmniejszamy dostępność tych wszystkich składników dla komórek naszego organizmu.

Seneff dodaje, że cząstki LDL, zbudowane w większości z lipoprotein i cholesterolu, łatwiej ulegają uszkodzeniu w efekcie działania obecnego we krwi tlenu (tzw. oksydacji), kiedy w zewnętrznej warstwie lipoprotein występuje niedobór cholesterolu. Ale to nie wszystko:

Cząsteczki LDL zawierają także specjalne białko o nazwie ?apoB?, która umożliwia LDL dostarczanie niezbędnych składników do komórek. ApoB jest podatne na działanie glukozy i innych cukrów we krwi, zwłaszcza fruktozy.

Zatem, tłumaczy Seneff,  wysokie stężenie cukru we krwi uszkadza cząsteczki LDL oddziałując na białko ?apoB?. Z kolei ulteniony i glikozylowany LDL jest mniej efektywny w transportowaniu ważnych składników do komórek. Z tego powodu cząsteczki te dłużej pozostają obecne w krwioobiegu, w związku z czym ich stężenie we krwi rośnie….”

Więcej – http://nowadebata.pl/2011/11/08/statyny-medyczna-pomylka/

Polecam:

– Niedobór cholesterolu groźny dla życia – http://www.stachurska.eu/?p=1546

– Uffe Ravnskov: Cholesterol naukowe kłamstwo – http://optymalni.org.pl/sklep/?p=productsMore&iProduct=43

14 Responses to Statyny, medyczna pomyłka?

 1. Renia pisze:

  Pomyłka? Albo świadome działanie… oby to była jedyna „pomyłka” koncernów farmaceutycznych…sporo takich „pomyłek” jest już zakopanych głęboko… :(

 2. adammunk60 pisze:

  To żadna pomyłka! Ci zbrodniarze w pełni świadomie produkują te trucizny dla głupich,niedouczonych lub niedoinformowanych ludzi.Jesteśmy dla nich jak bydło na rzeź.Dla nich liczy się tylko forsa i władza, a że zachoruje i umrze wiele milionów ludzi… No cóż i tak kiedyś umrzemy więc co ich to obchodzi.Tylko dlaczego nikt ich nie traktuje tak samo jak niemieckich zbrodniarzy wojennych?Sami sobie na to odpowiedzcie.

 3. Renia pisze:

  Pomyłki w wypisywaniu recept…

  http://stooq.pl/n/?f=600713

 4. Jestem otwarty na każdą dysputę oraz sugestie... pisze:

  Do Adammundo60.
  Statyny zawierają w sobie substancje przeciwgrzybicze. Ja i żona zaprzestaliśmy już kila lat temu to ” paskudztwo” brać! I na cholesterol HDL czy LDL lub VLDL ( tzw. alfaproteina) nie miała żadnego wpływu, ale na wątrobę TAK! Pani dr w białym kitelku od tzw..n. medycznych twierdziała , że należy je brać, ponieważ zmniejsza w wątrobie wytwarzanie cholesterolu….No i jak z takim myśleniem „uczoności” postąpić?
  Oni żyją w jakimś urojonym ex catedra światku…Taplają się w marynacie chemicznej…I nic więcej….

 5. Jestem otwarty na każdą dysputę oraz sugestie... pisze:

  Szanowny Panie Adammunk60? Ktoś nad tym celowo czuwa… Przykład? Np. Monsanto i inni przeciwnicy dobrostanu chorych wiedzą jak wyeliminować konkurentów produkujących żywność, która przyczynia się do rzeczywistej poprawy zdrowia społeczeństwa…

 6. Marek Żak pisze:

  Na temat statyn i największej afery w historii farmacji, czyli wyeliminowaniu z amerykańskiego rynki statyny niemieckiego producenta (kto wie jakiego, ten wie :)) moja książka ,,Bieg”.
  Marek Żak

 7. http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=4843.msg372267#msg372267 i kilka innych wypowiedzi z powyższej strony:

  Renia 18.06.2015 r. pisze:

  „Chcesz mieć cukrzycę?

  http://wolnemedia.net/zdrowie/chcesz-miec-cukrzyce-bierz-statyny/

  .

  Diogenes z Synopy

  „to chyba zależy kto publikuje , ja ostatnio czytałem, że szerokie perspektywy rysuje się przed statynami. Bo właśnie wachlarz chorób na które znaleziono przypadkiem ( uboczne pozytywne efekty ) powiększył gwałtownie . I wbrew temu co w linku, właśnie wspaniale działają na cukrzycę , raki i o ile sobie przypominam miażdżyce , a już na stwardnienie to na bank .

  Jak przypomnę sobie – podam linki , to tegoroczne chyba ” odkrycia ””

  .

  Diogenes z Synopy:

  „http://kopalniawiedzy.pl/statyny-cholesterol-nowotwor-guz-przerzut,21735

  specjaliści od wielu lat wiedzą, że czasami wydaje się, jakby statyny zwalczały nowotwory, jednak dotychczas mechanizm ich działania był niejasny, a wcześniejsze testy kliniczne dawały mieszane wyniki.

  http://www.przegladreumatologiczny.pl/statyny_w_chorobach_reumatycznych

  Działanie przeciwmiażdżycowe statyn w chorobach zapalnych
  tkanki łącznej . remumatyzm

  http://www.ptkardio.pl/Statyny_nowa_generacja_lekow_przeciwzapalnych_-740

  http://www.eureknews.pl/index.php/medyczne-zagadki/1147-statyny-skutecznie-walcza-z-grypa.html

  . Nowe badania dowodzą, że są niezwykle skutecznie w walce z najcięższymi przypadkami grypy –

  https://mojepanstwo.pl/dane/patenty/212443,zastosowanie-leku-statyny-kwasu-e-7-4-4-fluorofenylo-6-izopropylo-2-metylo

  widać z powyższego statyny mają nowe zastosowanie do leczenia neuropatii cukrzycowej,
  szczególnie do poprawy prędkości przewodnictwa nerwowego i przepływu krwi przez nerw u pacjen-
  tów cierpiących na cukrzycę.
  Rozwiązania według wynalazku mogą zostać wykorzystane w leczeniu neuropatii u pacjentów
  cierpiących na cukrzycę

  http://www.pamw.pl/sites/default/files/dembowski_red_pl.pdf

  Czy każdy chory na
  cukrzycę powinien przyjmować
  statynę?”

  .Renia:

  „A sprzedają na te statyny na wagę też? Ze dwa kilo by było warto sobie kupić na początek… Rolling Eyes Laughing ”

  .

  Diogenes z Synopy:

  „po co ? w niektórych fast – foodach może będą podawać w cukierniczkach ! Smile

  Naukowcy z Imperial College London zaproponowali, by sieci fast foodów oferowały swoim klientom za darmo statyny – leki obniżające poziom złego cholesterolu LDL we krwi.

  http://kopalniawiedzy.pl/statyny-fast-food-sieci-restauracje-zawal-udar-ryzyko-za-darmo-oferowac-dr-Darrel-Francis-cholesterol,11107

  .

  Diogenes z Synopy:

  „nie martw się, może nie będziemy musieli brać , jeden zastrzyk i później przypominający i po bólu,

  minister zdrowia zrefunduje , więc za darmo Wink – podobno już gotowe :

  http://kopalniawiedzy.pl/cholesterol-zawal-PCSK9-konwertaza-watroba-CRISPR-Cas9-system-Kiran-Musunuru,20511

  Amerykańscy naukowcy przetestowali podawaną jednorazowo szczepionkę, która trwale zmniejsza poziom złego cholesterolu LDL, potencjalnie obniżając ryzyko zawału serca nawet o 90%.

  http://www.bebeauty.pl/szczepionka-antycholesterolowa-jest-juz-testowana-na-harwardzie.html

  Koniec problemów z wysokim cholesterolem? Naukowcy z Harwardu są w trakcie testowania genetycznej szczepionki antycholesterolowej. Jednorazowa dawka tej szczepionki na trwałe obniży poziom złego cholesterolu LDL.”

  =====================
  Za ćwierć wieku przeczytamy, że moda na statyny była, jak się to stało w przypadku antybiotyków? – http://www.stachurska.eu/?p=9633 .

  Polecam: Lepiej więcej cholesterolu – http://www.stachurska.eu/?p=13173 ,

 8. OPTY pisze:

  ?Jeżeli ludzie się zgodzą, żeby rząd kontrolował ich jedzenie oraz leczenie, to w krótkim czasie ich zdrowie będzie w tak opłakanym stanie, jak dusza niewolnika? ? Thomas Jefferson.

  Dlaczego ludzie wiedząc to godzą się na taką patologiczna sytuację?

 9. „…decydują pieniądze – statyny są najlepiej sprzedającymi się lekami w historii medycyny…” Więcejhttp://www.naturalna-medycyna.com.pl/homocysteina-cholesterol-zawal-witamina-b12-homocysteina-.html .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>