Fascynująca prawda o polskim systemie socjalnym

Trystero:

„Być może znalazłem odpowiedź na pytanie nurtującego wielu czytelników bloga: dlaczego nikt nie chce reformować polskiego systemu socjalnego. Rozwiązanie zagadki może wydawać się banalne: reforma polskiego systemu socjalnego nie leży w interesie ludzi dysponujących siłą polityczną potrzebną do poparcia polityków, którzy taką reformą mogliby przeprowadzić.

Jak kto? ? może ktoś zapytać ? Skoro najbogatsi rozdają karty na scenie politycznej to dlaczego nie powstrzymają pompowania przez państwo pieniędzy dla najbiedniejszych. Obawiam się, że będziemy mieć w tym przypadku do czynienia z błędnym założeniem, które prowadzi do błędnych wniosków. Bogatsza połowa polskiego społeczeństwa otrzymuje 65% wszystkich transferów rządowych. Tak, tak właśnie, znaczy to, że polski system socjalny nastawiony jest na pomaganie zamożniejszym:

Za David Alexander
Za David Alexander
I ciąg dalszy: Fascynująca prawda o polskim systemie socjalnym – II :

Kontynuuję temat konstrukcji polskiego systemu socjalnego i jej wpływu na efektywność działań zmierzających na wyrównywanie szans w społeczeństwie. W swoich rozważaniach posługiwać się będę wykresami z prezentacji Petera Whiteforda o australijskim systemie socjalnym i podatkowym.

Zobaczmy najpierw jak mają się w Polsce idee solidarności społecznej czyli wspierania przez rząd najbiedniejszych. To o tyle interesująca kwestia, że dla wielu internetowych liberałów nie istnieje większe marnotrawstwo niż rządowe transfery skierowane do najbiedniejszych. Poniższy wykres przedstawia jaki odsetek rozporządzalnych dochodów 20% najbiedniejszych gospodarstw domowych stanowią transfery rządowe netto:

Za Peter Whiteford

Niecałe 2%. To wynik Polski, przy 5-6% w państwach nordyckich ale także Australii i Irlandii.

Powróćmy więc do samej konstrukcji całego systemu socjalnego i zobaczmy jak bardzo jest progresywny czyli ukierunkowany na pomaganie mniej zamożnym.

Za Peter Whiteford

Jak można zauważyć, system transferów rządowych w Polsce nie jest progresywny. Udział mniej zamożnych w transferach rządowych jest mniejszy niż udział w rozporządzalnych dochodach. Proszę zwrócić uwagę, że część państw uchodzących za relatywnie liberalne gospodarczo dysponuje bardzo progresywnymi systemami socjalnymi.

Ostatni wykres sporo wnosi do dyskusji o efektywności systemu socjalnego w Polsce. Przedstawia on churning, czyli potoczne ?mielenie? podatków i transferów socjalnych. Wykres pokazuje jaką część rozporządzalnych dochodów w danym państwie stanowi kwota, która jest jednocześnie zabierana przez rząd w podatkach i oddawana w transferach socjalnych. Prosto mówiąc, wykres pokazuje jaką część dochodów ludności rząd zabiera by ją później oddać w różnych programach socjalnych (takich jak darmowa służba zdrowia czy publiczny system emerytalny):

Za Peter Whiteford
Polecam komentarze do artykułów jak wyżej na blogu Trystero.pl – linki jw .
.
.
Polecam również:
.
– Fascynująca prawda o polskim systemie podatkowym – http://www.stachurska.eu/?p=6132
.
– W Warszawie widać co i jak – http://www.stachurska.eu/?p=2712
.
.
.

8 Responses to Fascynująca prawda o polskim systemie socjalnym

 1. Renia pisze:

  Nam w szkole mówią wprost (na „Zrożnicowaniu społecznym”), że w interesie rządu (tego formalnego i nieformalnego) nie jest wyrównywanie poziomu życia społeczeństwa, tylko podtrzymywanie, a nawet powiększanie, rozwarstwienia społecznego – polaryzacji. Te czasy kiedy dążono do wyrównywania szans począwszy od dzieci przedszkolnych minęły…Teraz jest inna polityka, biedni są potrzebni do tego, żeby za grosze pracowali na rzecz bogatych, aby wykonywali nieatrakcyjne prace, żeby byli grupą odniesienia, no i poza tym biedni są pokorniejsi, tak się nie buntują, nie śledzą tak poczynań rządu, nie są zagrożeniem takim jak mocna klasa średnia…Smutne to ale prawdziwe… 😕

 2. Dostałam mailem:

  ” Witam Koleżanki i Kolegów działaczy proszę pomóżmy Pani Barbarze Roguskiej.
  Z wyrazami szacunku Danuta K

  Proszę o kliknięcie na przesłanego linka i obejrzenie materiału z naszego miasta. Jak uniemożliwia się dialog społeczny w istotnych sprawach mieszkańców. Proszę o chwilę zainteresowania i tym samym pomoc dla naszej inicjatywy. Każde wejście jest liczone i to znak dla naszych oponentów , że nie jesteśmy sami. Pozdrawiam Barbara Roguska.

  Pozwoliłem sobie wysłać do Was wszystkich krótki filmik z Youtuba, który przedstawia migawki (skrót) tego co działo się na ostatniej sesji Rady Miasta. Będę Wam to wysyłać co miesiąc. Naprawdę warto obejrzeć by dowiedzieć się jak wygląda Sesja Rady Miasta oraz jak panuje nam Jacek Guzy i spółka.

  Oto link do nagrania:
  http://www.youtube.com/watch?v=bjlpnE_NTWM

  Wyrazy szacunku dla Janusza Ławeckiego i tych, którzy przyczyniają się do nagrywania i obrabiania cyfrowego.

  Pozdrawiam

  Karol Termin”

 3. Renia pisze:

  Ludzie biedni źle się odżywiają, spożywają małe ilości białka, przez co słabsze są ich zdolności intelektualne. Na suchym chlebie natura człowieka zmienia się na niewolniczą i człowiek pokornieje, nie buntuje się i uważa za słuszne nawet to, że bogaci wciąż stają się jeszcze bardziej bogaci. Żeby dobrze się żyło elicie, „plebs” musi cierpieć… 😕
  Ci „na górze” dbają o utrzymanie status quo….

 4. Warto porównać opracowanie Trystero*) z : W Warszawie widać co i jak – http://www.stachurska.eu/?p=2712 , a potem z projektowanymi zmianami w systemie emerytalnym.

  ———————–
  *) Z uwzględnieniem dyskusji jaka miała miejsce na blogu Trystero przy obydwu wpisach .

 5. Renia pisze:

  Tutaj na potwierdzenie wpływu odżywiania na intelekt jest artykuł prof. Cichosz…

  „To, że dzieci w szkołach kiepsko kojarzą, mają kłopoty z koncentracją, to w mojej opinii efekt objadania się chrupkami, batonami popijanymi coca-colą. Podstawą sprawności intelektualnej jest dieta bogata w białko: mleko, jogurty, sery twarogowe i dojrzewające, jajka, mięso, ryby.”

  Więcej… http://wyborcza.pl/1,76842,7717475,My_chcemy_masla_a_nie_margaryny.html?as=5&startsz=x#ixzz1nzoC2Wkf

 6. Parlamentarzyści szykują się właśnie na narty, zabawa trwa – http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzeczpospolita-kto-szusuje-ten-za-tuskiem,1,5179150,wiadomosc.html . Na zasiłki rodzinne nie ma, bo poseł nie dziecko i musi poszaleć za podatkowe środki.

 7. ość pisze:

  Nareszcie zostało ujawnione to co już dawno podejrzewaliśmy , premier, były robotnik – malarz kominów pijajacy tanie wina w młodości , jak sam opowiadał i jakoby opozycjonista majacy na celu razem z podobnymi do siebie opozycjonistami wywalczyć sprawiedliwość społeczną , tak naprawdę okłamuje razem z nimi społeczeństwo od 5 lat i faktycznie dotuje również i pieniędzmi socjalnymi bogatych oszustów i przekrętów , którzy uwłaszczyli się za jego pomocą na Naszych dobrach narodowych , czyli je po prostu ukradli przejmując naszą własność wypracowaną przez nas i naszych ojców . W uwłaszczania i tzw. prywatyzacji czyli kradziezy za grosze sprzedawanych na ustawianych przetargach kopalni , hut, zakładów pracy, banków , stoczni i innych strategicznych obiektów państwa a teraz planowania prywatyzacji wodociągów we wszystkich miastach pomagał im od 89 sam Tusk i jego komando i ukrywajacy się pod róznymi nazwami partii jak KLD , UW i PO .
  Jak szybko zmienił się i pokazał prawdziwą twarz to widać bo przeszedł błyskawicznie transformację od robotnika siedzacego całymi latami na kominie , identyfikującego się przed wyborami ze społeczeństwem do aktualnego przedstawiciela oszustów obcego pochodzenia którzy przejęli nasze państwo kryjąc się pod poprzerabianymi na polskie nazwiskami i teraz sa wpuszczaniu po kryjomu do rządu , ostatni to osobnik nazywajacy sie Jan K. Bielecki a tak naprawdę to pewnie zaraz na forum dowiemy sie jak sie naprawdę nazywa.W ten sam sposób zostaliśmy oszukani na wyborach do sejmu i i senatu i samorzadów bo głosowalismy na Polaków z polskimi nazwiskami a okazało się że na powiązanych oszustów obcego pochodzenia , którzy dla kamuflazu poprzyjmowali polskie nazwiska. Czas na wnioski – p. Tusk jest pan pospolitym oszustem i hipokrytą oszukujacym Polaków ale prawda powoli wychodzi na jaw i chyba niedługo społeczeństwo polskie rozliczy pańskie oszustwo naszego narodu i popierania tych , którzy chcą za pana i pańskich pomocników wiadomego pochodzenia pomocą chcą przejąć Polskę poprzez fikcyjne oszukańcze prywatyzacje . Myślę , że przychodzi czas p.Tusk na dokładne rozliczenie pańskiego okresu ” rządzenia” ? i destrukcyjnego zniszczenia i olbrzymiego zadłużenia Polski i jej celowego uzależnienia od żydowskich banków oraz za zniszczenie polskiej klasy średniej i okradanie najbiedniejszej warstwy społecznej.
  PRZYCHODZI PANA CZAS ROZLICZENIA !!!

 8. Ość,

  Donald Tusk (jak i inni nasi politycy) identyfikuje się z kk, czego dowodów dał (dali) nieskończenie wiele, że przywołam dla przykładu – http://www.stachurska.eu/?p=7811 . No i z piłką nożną – http://www.stachurska.eu/?p=8533 . Są przekonani że to te siły pozwalają im wygrywać wybory. Czy coś przeszkadza wyborcom (suweren!) wybrać inaczej niż planuje mainstream?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>