System kapitałowy, czy repartycyjny?

.

http://paradowska.blog.polityka.pl/2012/02/23/z-przeszlosci-dla-przyszlosci/#comment-94502 :

„m^2 27 lutego o godz. 18:50
Twój pomysł jest oryginalny, ale miałby on zastosowanie w systemie emerytur kapitałowych i to przy założeniu, że fundusz nie przeputałby składek w jakiejś piramidzie finansowej. A nawet jak nie przeputa i będzie zgromadzony kapitał lokował ostrożnie, to jeszcze się nie zdarzyło, ażeby przez kilkanaście lat ?inwestycje? rosły w tempie 15% rocznie. Z doświadczenia wiemy, że najbezpieczniejsze banki mogą nam zaoferować +/- 1,5% czystego zysku po uwzględnieniu inflacji. Dlaczego wierzymy, że te wszystkie fundusze emerytalne pomnożą naszą składkę kilkakrotnie? Kto straci, żeby zyskać mógł ktoś? Nikt się nad tym nie zastanawia, ponieważ od trzech dziesięcioleci skutecznie pracowano nad zmianą mentalnego postrzegania ekonomii.
Różnica pomiędzy systemem kapitałowym, a repartycyjnym, jest kwestią pewności: w pierwszym przypadku instytucji finansowych, w drugim państwa; proszę sobie odpowiedzieć, którą wybrać.
A tak po ludzku, w pierwszym systemie (kapitałowym) wyrolowani są zawsze żywi ludzie, natomiast w repartycyjnym nieboszczycy (ci którzy zmarli przed pierwszą wizytą listonosza); tu też proszę o uczciwą odpowiedź.
Zdaję sobie sprawę z lichości mojego tekstu i argumentów w nim zawartych, dlatego załączam odpowiedni link:
http://www.p-i-w.edu.pl/component/content/article/162-kategoria-raport-1-2010/3911-1-gowne-cechy-modelu-emerytalnego-w-systemie-repartycyjnym-i-kapitaowym.html

Polecam:

– Wiek emerytalny: kontrowersje i dylematy – http://www.stachurska.eu/?p=6444

– Dziejowa konieczność? – http://www.stachurska.eu/?p=6774

– „Reforma” emerytalna – http://www.stachurska.eu/?p=6849

– Przepraszam, to niemal oszustwo – http://www.stachurska.eu/?p=6051

– W OFE nie inaczej niżw w ZUS-ie – http://www.polityka.pl/kraj/rozmowyzakowskiego/1544335,1,rozmowa-z-prof-markiem-gora-wspoltworca-reformy-emerytalnej.read .

47 Responses to System kapitałowy, czy repartycyjny?

 1. „275 tys. Polaków odłożyło na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) pieniądze na starość w zeszłym roku – informuje „Gazeta Wyborcza”, powołując się na raport Komisji Nadzoru Finansowego.

  IKE ma być trzecim filarem naszej przyszłej emerytury, obok ZUS (pierwszy filar) i OFE (drugi).

  Kiedy 8 lat temu startowały IKE, rząd liczył, że w pierwszym roku otworzy je nawet 7 mln osób. Tymczasem na koniec 2011 r. tylko 814 tys. Polaków miało IKE ? nowe konto otworzyło aż 80 tys. osób (2 razy więcej niż rok wcześniej), ale jednocześnie ponad 60 tys. osób zamknęło swoje IKE.

  Co gorsza, tylko na 275 tys. kont wpłynęły pieniądze; w 2010 r. – na 252 tys. kont…”

  Więcej – http://emerytury.onet.pl/agencyjne/iii-filar-dogorywa,1,5044884,artykul.html

  Proponuję zestawić z – http://www.stachurska.eu/?p=5849 .

 2. „PO i PSL nie porozumiały się ws. reformy emerytalnej. Jutro zarząd PO ma rozmawiać o budowaniu większości parlamentarnej, która umożliwi przyjęcie projektu reformy. Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak uważa jednak, że porozumienie cały czas jest możliwe. W „Faktach po faktach” Leszek Miller ocenił, że koalicja się nie rozpadnie, bo „zwłaszcza premier Pawlak ma za wiele do stracenia”.

  „Koalicja będzie trwać”

  Miller tłumaczył w TVN 24, że wyjście teraz PSL z koalicji oznaczałoby „polityczną śmierć” Waldemara Pawlaka, którego w tym roku czeka kongres partyjny. – Setki działaczy PSL musieliby się pożegnać z zajmowanymi stanowiskami – podkreślił…”

  Więcej – http://wiadomosci.onet.pl/temat/emerytury/miller-koalicja-sie-nie-rozpadnie-zwlaszcza-pawlak,1,5064568,wiadomosc.html

 3. „…Rząd przyspieszył prace przy przepisach, dzięki którym banki będą mogły przejmować mieszkania starszych osób jeszcze za ich życia. W zamian będą właścicielom wypłacać co miesiąc rodzaj dodatku do emerytury.

  Chodzi o tzw. odwróconą hipotekę lub dożywotnią rentę. Zasada jest prosta: my na starość oddajemy bankowi swoje mieszkanie, a bank do końca naszych dni wypłaca nam co miesiąc dodatek do emerytury. To złoty interes dla banku. Gorzej z nami: nie zapiszemy już mieszkania w spadku dzieciom albo wnukom…” Więcejhttp://biznes.onet.pl/fakt-emeryci-beda-tracic-mieszkania,0,5485692,1,news-detal .

 4. leszko pisze:

  Wnukom i tak opodatkuje Pani te mieszkania…
  Cóż to za lewackie poglądy na tej stronie.
  A tak ciekawie się zapowiadała…

 5. Podatki nie są wyższe od dochodów? Chce Pan dowieść że „prawactwo” woli zrezygnować ze 100 tysięcy, czy miliona, byle nie rezygnować z ich 10 %? Druga strona medalu to gdzie ci emeryci będą – po przejęciu ich mieszkań – żyć?

 6. Jacek Żakowski: – http://www.polityka.pl/rynek/1544335,1,rozmowa-z-profesor-markiem-gora-wspoltworca-reformy-emerytalnej.read . Mamy dwa systeny repartycyjne, ZUS i drugi – OFE – w prywatnych rękach.

 7. Deipnosophist pisze:

  Wprowadzenie tego drugiego to oczywiście granda, ale warto pamiętać kto to zrobił. Bez polityków i ich zgody nic takiego by się nie odbyło. To oni dali prawo OFE do wyzbycia ludzi z potężnych środków bez prawa decydowania o nich.

  A ZUS też jes bankrutem i bez pomocy państwa już by go nie było. A ta pomoc państwa na bieżące funkcjonowanie (wypłacanie świadczeń plus administracja) to zabranie pieniędzy z innych dziedzin lub/i zadłużanie się na koszt przyszłych pokoleń.

  Efekt jest ten sam: emerytur obecne pokolenie 20,30-latków już nie obejrzy. A czy emerytury, których nie będzie, są z takiego systemu czy z takiego, to jest kwestia drugorzędna :)

 8. To jest Pan ten żywy, czy ten który nie doczekał, że przywołam z wypowiedzi @ Ślepera:

  „…w pierwszym systemie (kapitałowym) wyrolowani są zawsze żywi ludzie, natomiast w repartycyjnym nieboszczycy (ci którzy zmarli przed pierwszą wizytą listonosza…”

 9. Deipnosophist pisze:

  nie tylko nieboszczycy. Ale także ich rodziny. Mimo że tatuś tyrał całe życie, dzieci nie nacieszą się owocami jego pracy, co jest skrajną niesprawiedliwością imho. Ale taka logika systemu.

 10. Deipnosophist pisze:

  a co do pytania, to ja jestem z tej kategorii trzeciej, która prawdopodobnie nie doczeka emerytury, bo ZUS nie będzie istniał, a państwo jednostronnie wypowie warunki umowy. Jesli cudem przetrwa, to minFin będzie tłumaczyl, dlaczego wiek emeryt. powinien wynosić 85 lat. 😉

 11. Deipnosophist pisze:

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=94rgnC3Xpuc#at=115

  Kilka oczywistości o obecnym systemie emerytalnym.

 12. Deipnosophist pisze:

  http://stooq.pl/n/?f=759445

  ZUS opublikował prognozę deficytu FUS na lata 2015-2019. W wariancie optymistycznym na wypłatę świadczeń emerytalnych państwo będzie musiało dopłacić z kieszeni podatników 310,5 mld zł. W wariancie pesymistycznym zabraknie 416,7 mld zł!

  Przypominam, to tylko wypłata bieżących zobowiązań.

 13. Deipnosophist pisze:

  Pod zacytowanym linkiem jest m.in. Pani komentarz:
  A sprawa rent i emerytur jest zagłuszana warczeniem na ZUS, że podatki na ten cel pobiera, jakby emeryci do tego ZUS-u nie płacili? Trzeba by renciści i emeryci na ten bezwstyd warczeli głośniej.

  Warczenie na ZUS wynika z tego, że jest instytucją wysoce nieefektywną, na przykładzie której widać, jak nieefektywnie działają instytucje państwowe, szczególnie w Polsce. Ostatni przykład:
  http://zus.pox.pl/zus/zus-wyplacil-urzednikom-kolejne-45-mln-zl-premii.htm
  Cytat:
  Pieniądze oczywiście nie biorą się znikąd. Jedynymi sponsorami ZUSu są obywatele Rzeczypospolitej. Dla zobrazowania skali marnotrawstwa dodajmy więc, iż kwota 180 mln zł stanowi równowartość miesięcznych składek emerytalnych płaconych przez… 414 tysięcy polskich przedsiębiorców.

  (…)Przedziwnym trafem, milionowe premie w ZUS zbiegły się również w czasie z dyskusją nad zagarnięciem naszych pieniędzy zgromadzonych w OFE. Prawdopodobnie ZUS już wie, że pieniądze te wkrótce mu się dostaną. Dyskontując więc przyszłe przepływy ogromnych środków z OFE, urzędnicy ZUS stwierdzili, iż mogą sobie pozwolić na swojego rodzaju dywidendę w postaci dodatkowych premii pieniężnych.

 14. Znaczy w OFE wynagrodzenia zarządu, rad nazorczych, pracowników, są niższe niż w ZUS? 😆 😉

 15. Deipnosophist pisze:

  Nie mam dokładnych danych na temat OFE. Ale z tego, co czytałem, to prowizje za obsługę, są wyższe od stawek rynkowych. Dzieje sie tak dlatego, że Państwo przyznało OFE pozycję uprzywilejowaną. Dlatego pragnę Panią zmartwić: jestem zarówno przeciwnikiem ZUS, jak i OFE. Jestem za swobodą w operowaniu swoimi pieniędzmi.

 16. OPT pisze:

  Anarchoneoliberał , nie ma co !

 17. Deipnosophist pisze:

  No tak, Opty lubi jak ktoś za niego podejmuje decyzję. Jest na tyle niesamodzielny w myśleniu, że nie potrafi oszczędzić na emeryturę. Tylko przez 30 lat woli się oburzać, że Balcerowicz (OFE) lub Rostowski (ZUS) kradną jego pieniądze. Syndrom niewolnika – posługując się terminologią JK.

 18. OPT pisze:

  Q.. , żeby tu chodziło tylko o mnie . Egoista . Syndrom – a wiesz li co to takiego ?, bo zdaje się używasz słów bez znajomości ich znaczenia.

 19. Deipnosophist pisze:

  Zdaje się. Tobie.

 20. Pan skoro potrafi zaoszczędzić na swoją emeryturę to gdzie lokuje? Pan naprawdę uważa że ci ktorzy wymyślili system repartycyjny byli niemądrzy?

 21. Deipnosophist pisze:

  A jak Pani uważa, co jest najlepszą inwestycją na przyszłość?

  Zamiast oceniać ludzi (czy są „mundrale” czy nie, ? Opt), wolę przyglądać się, jak funckjonuje system i czy spełnia swoje statutowe zadanie teraz oraz czy będzie je spełniał, dajmy na to, za 10-20-30 lat.

 22. Ot i odpowiedź…

 23. OPT pisze:

  ?Przestańcie się zamartwiać o swe dusze, jeśli chodzi o to, co będziecie jeść lub co będziecie pić, albo o swe ciała, jeśli chodzi o to, w co się będziecie ubierać. (…) Przypatrzcie się uważnie ptakom nieba, gdyż nie sieją ani nie żną, ani nie zbierają do spichrzy, a jednak wasz Ojciec niebiański je żywi. (…) Kto z was przez zamartwianie się może dodać jeden łokieć do długości swego życia? Także co się tyczy odzieży, dlaczego się zamartwiacie? Wyciągnijcie naukę z tego, jak rosną lilie polne; nie mozolą się ani nie przędą (…) Nigdy więc nie zamartwiajcie się i nie mówcie: ?Co będziemy jeść?? albo: ?Co będziemy pić??, albo: ?Co na siebie włożymy?? Bo o wszystko to skwapliwie zabiegają narody. Przecież wasz Ojciec niebiański wie, że wszystkich tych rzeczy potrzebujecie?.
  Na cholerę nam jakiekolwiek emerytury ?

 24. Deipnosophist pisze:

  Pan naprawdę uważa że ci ktorzy wymyślili system repartycyjny byli niemądrzy?

  D?.. dedykacja ? http://demotywatory.pl/3459044/Nie-mysl-co-bedzie-jutro-bo-peknie-Ci-serce

  I widzi Pani, ma Pani odpowiedź. Przeciętny zjadacz chleba potrzebuje jedynie pełnej michy, telewizora, no i gazetki, żeby poczytać, jak to „czarni kradnum”. Guzik interesuje go, co będzie za pięc lat, o 30 latach nie wspominając. Dlatego roztropni twórcy systemu emerytalnego, wyznając zasadę „po nas choćby potop”, doskonale urządzają się za nasze pieniądze (patrz – http://zus.pox.pl/zus/zus-wyplacil-urzednikom-kolejne-45-mln-zl-premii.htm), mając w nosie to, co będzie za pięć lat. O to będą się martwić inni, z kolejnego partyjnego mianowania. Pewnie sobie poradzą, bo na razie banki chcą nam pożyczać. Nikt tego nie widzi, bo wiadomo, że to „czarni kradnum”.

 25. Deipnosophist pisze:

  ” Nigdy więc nie zamartwiajcie ”

  Na twoim miejscu bym uwierzył. Jeśli ufasz w ZUS, tylko wiara Ci pozostaje.

 26. Deipnosophist pisze:

  Ot i odpowiedź?

  Zabawne :) Większość moich wypowiedzi pozostawiona jest bez komentarza (zaczepek personalnych OPT nie liczę), a teraz nagle Pani zapragnęła poznac odpowiedź akurat na to jedno pytanie :) Chętnie przedstawię swoją opinię, ale najpierw proszę pomyśleć, co jest świetną inwestycją na przyszłość, o której sama Pani pisała :)

 27. OPT pisze:

  Q… vicebóg D.. i coś tam . Zaprawdę powiadam wam , głupota nie jedno ma oblicze, na dodatek wielojęzyczne. Głupota głęboka przybiera nieraz ton dramatyczny aby ogłosić światu jego najulubieńsze brednie. I takim jest dobrze.
  ” Świat z powodu niewiedzy miejscem trwogi i smutku ”
  Smutny i zatrwożony D… coś tam , weź te swoje przemyślenia napisz i wyślij na Berdyczów , one nikomu do niczego są potrzebne. Napisałbym w co proponuje inwestować Sedlak , ale coś z kumaniem u Ciebie nie tak , więc zmilczę . ŻAŁOSNE SĄ TE ZABIEGI ZAISTNIENIA NIEDOROZWINIĘTEJ UMYSŁOWOŚCI .
  Powiedziane jest ,że mozolić się będą na próżno . No i mozoli się taki tu jeden. Wszystko wiedzące pustosłowie . Rozum zdegenerował się w manipulacyjną inteligencję , a indywidualizm przepoczwarzył w egoizm.
  ” Porazi cię Pan obłędem i ślepotą , i przytępieniem umysłu. ” – 5Moj.28.28 – i poraził D…

 28. Deipnosophist pisze:

  Powiedziane jest ,że mozolić się będą na próżno . No i mozoli się taki tu jeden.

  Choć raz jeden masz rację. Wytłumaczenie ci podstawowych mechanizmów funkcjonowania rynku to właśnie mozolenie się na próżno. Ale przyznam, zaskoczyła mnie ta samokrytyka.

  Porazi cię Pan obłędem i ślepotą , i przytępieniem umysłu

  A dalej czytamy: Zasadzisz winnicę, a nie będziesz jej użytkował. (31) Twój wół na twoich oczach zostanie zarżnięty, ale ty jeść z niego nie będziesz, twój osioł sprzed twego oblicza zostanie ci zrabowany, ale do ciebie nie wróci, twoje owce zostaną oddane twoim wrogom, a nikt ci nie pomoże. (…) Plon twojej ziemi i cały twój dorobek spożyje lud, którego nie znałeś, i będziesz tylko uciskany i ciemiężony po wszystkie dni.

  No widzisz, tak wygląda komunistyczny raj. Tylko uważaj, Pan ma dla Ciebie na końcu przestrogę: „Oszalejesz na widok tego, co będą oglądać twoje oczy.” (Pwt 28:34) Tak więc, nie życzę Ci, aby Twoje komunistyczne rojenia zostały spełnione.

  „one nikomu do niczego są potrzebne. ”

  Tobie są jednak potrzebne, bo mimo tego, że miałeś zakończyć ze mną dyskusję dawno temu, to wciąż ją podejmujesz, coraz bardziej nie miarkując w słowach. Ergo coraz bardziej się ośmieszasz 😀

 29. „… Fakt, że nie ma możliwości otrzymania chociaż części świadczenia po zmarłym współmałżonku jest przez wiele osób ubezpieczonych traktowana jako duża niesprawiedliwość. Nie tylko przez nasze społeczeństwo. W większości krajów Unii Europejskiej są takie rozwiązania, które uwzględniają prawo do tzw. wdowich rent. Takie uprawnienia mają i Litwini, i Czesi, i Włosi, i Francuzi, i Niemcy. W większości z nich przysługuje prawo do 50 proc. świadczenia po zmarłym współmałżonku ? mówi Anna Bańkowska była prezes ZUS, a obecnie posłanka SLD. Ale nie w Polsce…” Więcejhttp://pieniadze.fakt.onet.pl/Beda-specjalne-renty-dla-wdow-,artykuly,223910,1.html .

 30. Deipnosophist pisze:

  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;placil;za;negatywne;komentarze;o;ofe,43,0,1360939.html

  Oczywiście tylko OFE prowadzi kampanię reklamową, ZUS jest czyściutki. Ale kto za to wszystko płaci? „Pan płaci, Pani płaci, my płacimy – społeczeństwo płaci” :)

 31. http://emerytury.onet.pl/prasa/gdzie-wyparowaly-emerytury,1,5583624,artykul.html komentarze:

  ~niktznikąd 19.10.2013 r. pisze :

  „Poniższy tekst lata po necie już od jakiegoś czasu. Poczytajcie, skopiujcie i podawajcie dalej:
  Komentarz wielokrotnie usuwany z forum. Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Trochę dużo czytania, ale to są fakty! Warto czasem myśleć samodzielnie. Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w … rozwiń całośćPolsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie – procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie – w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym – na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura – znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pójść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje pieniądze???” kopiuj i wklej na inne fora”

 32. OPTY pisze:

  Teresko jak można teraz skontaktować się z Tobą prywatnie bo pisanie na „KONTAKT „na tym blogu jest niemożliwe – zablokowane.

 33. „Większość rad dla przyszłych emerytów mówi, by zacząć oszczędzać jak najwcześniej. Z drugiej strony, powszechnie wiadomo, że niewielu się do tego zalecenia stosuje. Cóż więc radzić na przykład komuś, komu do emerytury zostało 15 lat i nie ma żadnych oszczędności? Oszczędzać, tylko więcej, inwestować ale bardziej efektywnie, i pracować, tylko dłużej.

  Te rady brzmią zdecydowanie mało zachęcająco, ale można powiedzieć, że kara musi być. W tym przypadku kara za zbyt późne zabranie się za budowanie emerytalnego kapitału.,,” Więcejhttp://biznes.onet.pl/openfinance/emerytury/nie-warto-zwlekac-z-oszczedzaniem-artykul,5657207,detal.html .

  Polecam: NIc dwa razy się nie zdarza? – http://www.stachurska.eu/?p=4781 .

 34. OPTY pisze:

  A to jest dobry temat dla naszego neoliberała, jak oszczędzać jak nie ma z czego . Bo z pensyjek 1000-12oo zł nie ma co zaoszczędzić, a nawet jak by to było 2000 zł to też nie jest dużo żeby nad tym deliberować. Jak podaje na podstawie oficjalnych danych Ikonowicz 82% ludzi w Polsce nie ma żadnych oszczędności.Nasz kraj robi się powoli rajem ale tylko dla bogaczy, reszta jawić się będzie jako zakały i nieudaczniki życiowe. Dobrze to opisuje prof. Bauman w swoich książkach . Przecież wszyscy nie wyjadą zagranicę !?

 35. Nawet osoby ze średnią pensją (na rodzinę) są na straconej pozycji – http://www.stachurska.eu/?p=5162 .

 36. „Gościem Elizy Michalik była prof. Leokadia Oręziak (specjalista w dziedzinach: finansów międzynarodowych, rynku finansowego oraz integracji europejskiej). Komentowała dla RDC problem emerytalny, którego początku dopatruje się w reformie z 1999 roku! .

  19 stycznia w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata na temat trzeciego filaru, zwanego przez gościa RDC ?przymusowym?. Pani profesor twierdzi, że system emerytalny oparty na ryzyku jest bardzo zły. Zwraca uwagę, że w zeszłym roku straciliśmy na nim miliard siedemset złotych!…” Całość – http://www.rdc.pl/informacje/liberalizm-to-jest-cos-co-sluzy-interesom-garstki-ludzi-posluchaj/ .

  .

  Destrukcja to adekwatne określenie. Ale wolno się bronić.

  PS. Polecam również: Zmierzch idiotów – http://www.stachurska.eu/?p=7796 .

 37. Jest i o OFE. Prof. dr hab. Grażyną Ancyparowicz: 14.01.2015 – Czym grozi Polsce i Polakom dług publiczny – https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3GYZW_9nPFg .

 38. Przedsiębiorca zasugeruje rezygnację z rządowego programu? No to 2 lata więzienia – https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/artykul,140,0,2398604.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>